Nevére vette a Mű-Terem Galériát Virág Judit

Képző

 - Egyre több a külföldi kapcsolatunk, és észrevettük, a partnereinket igencsak megizzasztja, mire kimondják: Mű-Terem. Ez a legfőbb oka annak, hogy nevet változtatunk - jelentette be a galéria és aukciós ház mai sajtótájékoztatóján Virág Judit.    

hencze_gyors_mozdulat_1.jpg
Hencze Tamás: Gyors mozdulat feketével, 1963Olaj, papír, 146x57 cm, jelezve jobbra lent: Hencze '63
 
A hazai képzőművészeti életbe 1998-ban árverési rekordjával (Zorka kékköves gyűrűvel Rippl-Rónaitól 21 millióért) berobbant Mű-Terem Galéria a jubileumon azzal dicsekedett: az elmúlt évek tíz legdrágábban leütött árverési tétele közül hét az övék volt. Projektorral az elmúlt évtized legfontosabb eseményeit vetítették kivetítőre, pontosabban pörgették az oldalakat, alig lehetett követni, valahol mégis szimpatikusnak hatott mindez. Ami volt - ha mégoly sikeres is - elmúlt, nézzünk inkább előre. Mit vállalunk ezután.
 
Igazából jó nagyot. Azt, hogy beszállnak a kortárs képzőművészeti szcénába. Ez dicséretes, de azért hozzá kell tenni: a Virág Judit-Törő István páros elég rutinos már ahhoz, hogy az újításokba ne a "gyere, gombóc, hamm, bekaplak" kezdetű, meglehetősen rizikós munkamódszerrel vágjanak bele. Vagyis arra a kérdésre: a pincéjükbe tervezett kortárs kiállítások mellett tartanak-e majd kifejezetten kortárs aukciókat, óvatosan válaszolt Törő István. Emlékeztetett 2001-2002-re, amikor a hazai műkereskedők először próbálkoztak ilyesmivel, elég sikertelenül. Majd felelősségérzetet emlegetett, és azt, hogy hasonló kudarcot még egyszer nem engedhetnek meg a galeristák sem maguk, sem a kortárs művészek miatt. Magyarán, amíg nem éri meg biztosan most élő és dolgozó művészek munkáiból nagy árveréseket rendezni, addig marad a korábbi felállás. Évi három aukciójuk anyagába az eddig megszokott arányban válogatnak majd kortárs műveket. Összesen húszat-harmincat.  
 

radak_2.jpg
Radák Eszter: Csak tudnám, hogy a pasik miért nem szeretnek shoppingolni?, 2001Olaj, vászon, 130x 90 cm, jelezve hátoldalon: Radák E 2001
Pincehelyiségüket viszont minden rizikó nélkül "bitorolhatják" mostantól a kortársak. A március 17-én nyíló Falk Art Forumra (az V. kerületi Falk Miksa utca 50 galériájának fesztiválja) A független festmény című tárlatukkal neveznek be, amelyre meghívták kiállítani - többek között - Bak Imrét, Gábor Áront, Hencze Tamást, Konok Tamást, Korodi Lucát, Kovács Lolát, Maurer Dórát, Nádler Istvánt, Klimó Károlyt, Radák Esztert, Swierkiewicz Róbertet és Verebics Ágnest.
 
Későbbi kortárs tárlataik mellé kísérőprogramokat is szerveznek majd, például Alföldi Róbertet tárlatvezetni, Kulka Jánost kedvenc festménye előtt szavalni, a divattervező Zoób Katit pedig a képzőművészet és a divat kapcsolatáról beszélgetni hívják meg, vagyis le, a pincébe.
 

bak_morandi_3.jpg
Bak Imre: Morandi III., 2000 Akril, vászon, 210x140 cm, Jelezve hátoldalon: Bak/2000 Morandi III.
Végül lesz még egy hely, ahová kiállításokat szerveznek majd - ennek nagy előnye, hogy bármennyi festmény ráfér, és a méregdrága művek biztonságáért sem kell majd aggódniuk. A virtuális galéria (www.viragjuditgaleria.hu) első "meghívottja" az 1909-ben alakult forradalmi művészcsoport, amelynek tagjai eleinte keresőknek nevezték magukat, majd Nyolcakra változtatták a nevüket. A Paul Cézanne festészetéből kiinduló, de a szecesszió és a fauve-ok hatásait is befogadó csoport - Kernstok Károly Berény Róbert; Pór Bertalan, Tihanyi Lajos, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Márffy Ödön és Orbán Dezső - munkáit eléggé nehéz lenne összegyűjteni a világ minden tájáról - mondta a tájékoztatón Virág Judit. A virtuális galériában viszont április 30-tól együtt láthatók a Nyolcak.