A CSI (Crime Scene Investigation) sorozat első évada 2000-ben került adásba, azóta pedig 21 országban vetítik, nemhogy töretlen, de egyre növekvő sikerrel. A Magyarországon CSI: Helyszínelők címen futó szériával sincs ez másként, ahogy a "klónjai" (Miami helyszínelők, New York-i helyszínelők) is szép sikereket könyvelhetnek el. Ray Cokes volt MTV-s műsorvezető éleslátóan állapította meg, hogy sosem voltak olyan jók a tv-sorozatok mint az elmúlt években, és igaza van. Az egyre sablonosabbá váló televíziózás, mintegy ellenpontozásként, ontja magából a furcsa-érdekes figurákkal és helyzetekkel teli sorozatokat, milliókat téve rajongóvá. Persze a Helyszínelők indulása sem volt zökkenőmentes. A CBS csatorna sikerszériáját eredetileg az ABC-n akarták vetíteni, de a csatorna vezetősége az átlagnéző számára túl bonyolultnak ítélte...
Nincs tudomásunk felmérésről, amely azt kutatta volna, hogy az átlagnéző mit ért meg a sorozatból, azt viszont most lemérhetjük, hogy mi magunk mit értettünk meg belőle. A CSI: az interaktív kiállítás ugyanis nem kevesebbet kínál, mint hogy magunk deríthetünk fel egy bűnügyet, természetesen a helyszínelők összes eszköztárát igénybe véve.
Gondolhatnánk, hogy első a tetthely, de nem, hanem először ügyet osztanak nekünk, majd jön egy rövid eligazítás a főnöknél, Gil Grissomnál. Nem szeretnénk lelőni a poénokat és ezzel elvenni a leendő látogató-helyszínelőktől a nyomozás izgalmát, így nem áll módunkban részletesen beszámolni a nekünk kiosztott bűnügy részleteiről. Viszont ami elmondható az egész kiállításról: teljesíti azon célkitűzését, hogy bemutassa a bűnügyi nyomozás során használt tudományok és tudományos eszközök tárházát. Megtudhatjuk, mit jelent a vércseppek mintázata, mire jó a toxikológia, hogyan működik a DNS-azonosítás, sőt mi magunk is összevethetjük a gyanúsítottak cipő- vagy keréknyomait. Kétségtelen, hogy a tudományos ismeretterjesztés terén a sorozat is élen jár, még akkor is, ha a valóságban jó pár folyamat jóval több időt vesz igénybe, és legalább kétszer ennyi ember dolgozik egy eseten. De hát a dramaturgia kemény dolog, és könnyen belátható, hogy harminc szakértő szerepeltetése nemcsak a forgatókönyvíróknak lenne komoly próbatétel, hanem a nézőknek is, akik vagy elvesznének a szereplők között vagy elaludnának a kanapén.
Zárszóként mit is mondhatnánk? Egy roppant szórakoztató, izgalmas és humoros kiállítást sikerült összehozniuk a szervezőknek, szóval nyomozásra fel!
CSI: Az interaktív kiállítás - Legyél te is helyszínelő!
Millenáris, Fogadó Galéria
Nyitva: február 7-ig