Ókori élmények a Szépművészetiben

Képző

Az Éós programsorozat, amelyet a hajnal görög istennőjéről neveztek el, rugalmas szerkezetű: a foglalkozásokra jelentkezhetnek gyerekek és felnőttek, egyénileg és csoportosan (általában osztályok). Bár középpontjában a gyerekek állnak, gondoltak tanítóikra is: az ókori kultúrákkal kapcsolatban álló középiskolai tanároknak akkreditált továbbképzést szerveznek.

Az első két év tapasztalatai azt bizonyítják, érdemes volt belekezdeni (a Múzeum, a NKÖM, valamint az Antenna Hungária Rt. és a Napfolt kft. támogatásával) ebbe a vállalkozásba.

? Helyesnek bizonyult az a feltevés, hogy a foglalkozásokat két részből kell összeállítani. A program résztvevői a Gyűjtemény állandó kiállításán közvetlenül találkoznak a műtárgyakkal, utána pedig az Éós műhelyében maguk is megpróbálkozhatnak, hogy ókori technikákkal hasonló tárgyakat alkossanak. Így tanulják meg értékelni azt a mesterségbeli tudást, ami létrehozta a kiállított műtárgyakat.

? A programban különféle mesterségek képviselőinek tudása összegződik: máig mintegy hatvanan dolgoztak/dolgoznak benne, van köztük ötvös, fazekas, általános iskolai vagy egyetemi tanár, drámapedagógus.

? Két év alatt mintegy 5000 résztvevő került közvetlen kapcsolatba az antik művészettel az Éós révén - legalább egy 3-4 órás foglalkozás erejéig. Ezeket a számokat érdemes egy szokásos tárlatvezetés idejéhez és hatékonyságához mérni.

Az Éós program legnagyobb sikere a két levelező pályázat: A marathóni mozaik és az Achilleus pajzsa. Az utóbbin már 118 osztály indult, többjük határon túli magyar iskolából. Ezeken több fordulóban szétküldött feladatlapok nyomán egy-egy művet kell elkészíteni - nem rekonstruálni, hanem újraalkotni a hajdan voltakat.

Az idei levelező program címe:'Az ismeretlen Egyiptom'. A jövő év múzeumi szenzációjának ígérkező kopt kiállításhoz kapcsolódik.

Ugyancsak a kopt kiállításhoz kapcsolódik az idei évad egyik újdonsága, a budapesti iskoláknak indított műelemző verseny,'Ritmusok a késő-ókorból'.

Az akkreditált tanári továbbképzés második ciklusa kezdődik. Beszédes címe: Tanulva tanítunk (discendo docemus). Rajz, történelem, irodalom és latin szakos tanároknak segít megszerezni a saját szakukon kívüli tudást a klasszikus ókorról.

Az idei tanévtől működik az Antik Gyűjtemény most kiépülő virtuális kiállítása (Hyperión). A műtárgyak és a hozzájuk kapcsolódó magyarázatok az ókorra vonatkozó ismeretek új közvetítési formáját igyekeznek megteremteni.

Az Antik Gyűjtemény közönségszolgálati programja: www.szepmuveszeti.hu/eos Még valamennyi programra lehet jelentkezni!

Az Antik Gyűjtemény virtuális kiállítása: www.szepmuveszeti.hu/hyperion