A főigazgató úgy vélte, hogy a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) jelenlegi kortárs roma tárlata is igazolja, milyen fontos lenne az alkotások folyamatos megjelenési lehetősége. Borbáth Erika erről a galériában látható "Az emlékezés színes álmai - A magyar kortárs cigány képzőművészek reprezentatív tárlata" című kiállítás apropóján rendezett tanácskozás keretében beszélt.
A folyamatos építkezés nyomán létrehozandó múzeumnak akár a már jelentős roma képzőművészeti gyűjteménnyel rendelkező Magyar Művelődési Intézet is helyet adhatna némi belső átalakítás után - vélekedett. A nemzeti és etnikai kisebbségek kultúrájával foglalkozó intézetnek ehhez állami és civil szervezetektől érkező támogatásra van szüksége - mondta Borbáth Erika, összeget azonban nem kívánt megjelölni.
Szerinte jelen számításaik alapján indulásként 50-70 millió forint kellene a kutatásokra, kutatók bérére és publikációkra, a galéria létrehozása azonban tetemesebb forrást igényel. A létrehozandó intézmény feladata lenne az értékek bemutatása mellett a cigányság múltjával, jelenével foglalkozó kutatói háttér biztosítása és a jövőtervezés, stratégiaépítés is - hangsúlyozta.
Kérdés, hogy az elviekben az Oktatási és Kulturális Minisztérium által is támogatott állandó múzeum létrehozása folyamatos építkezés eredménye vagy egyszeri nagy lépés legyen - közölte a főigazgató, hozzátéve: a döntés megszületésétől számítva egy-másfél éven belül az önálló roma múzeum megnyithatná kapuit a látogatók előtt.
Bereczky Loránd, a tárlatnak helyet adó MNG főigazgatója arról szólt, véleménye szerint Magyarország egyetemes kultúrája szempontjából elvileg nem számít, a művész milyen származású, a közösségeknek azonban fontos, hogy saját kultúrájukat be tudják mutatni. Kiemelte, hogy négy-öt megyei múzeummal is komoly tárgyalásokat folytatnak Az emlékezés színes álmai című tárlat vidéki vendégszerepléséről.
A demokratikus múzeum feladata, hogy a tehetséges művészek számára biztosítson olyan felhajtóerőt, ami lehetőséget teremt az értékek bemutatására - mutatott rá a főigazgató.
(Múlt-kor/MTI)