Orlai-festményekkel gyarapodik a Munkácsy Mihály Múzeum

Képző

Orlai Petrich Somát ma sokan csak úgy ismerik, mint Petőfi Sándor rokonát, odaadó hívét és portréfestőjét, és csak kevesen tudják róla azt, hogy eredetileg Mezőberényben született. Életén és munkásságán a későbbiekben is tetten érhető a Békés megyei kötődés. Munkássága a történelmi képek mellett finom portrékra, irodalmi illusztrációkra és népi életképekre is kiterjedt. Emellett több tanulmányban és cikkben foglalkozott a művészeti élet elméleti kérdéseivel.
 
Az Orlai-képek megvásárlásának ötlete onnan ered, hogy a Munkácsy Mihály Múzeum vezetősége az intézmény igen sokszínű képzőművészeti gyűjteményét a Békés megyéhez kötődő alkotók munkássága tekintetében hiányosnak találta. Ekkor merült fel az az elképzelés, hogy ez a múzeumi gyűjteményben egyébként is megtalálható kisebb Orlai-kollekció kiegészítésével lehetne pótolni.
 
A gyűjteménybővítésre tett javaslatot az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a Békés Megyei Önkormányzat egyaránt kedvezően fogadta és a támogatásoknak köszönhetően az Orlai-festmények megvásárlása elől az összes akadály elhárult.
 

bekescsaba_munkacsymihalymuzeum_by_sarretturizmus_hu.jpg
 A Munkácsy Mihály Múzeum

A jelenlegi elképzelések szerint az újonnan megvásárolt képekkel kiegészülő gyűjteményi anyagot a közeljövőben a nagyközönség is megcsodálhatja majd a Munkácsy Mihály Múzeumban egy impozáns kiállítás keretén belül.

 
A festményeket dr. Szatmári Imre megyei múzeumigazgató veszi át ünnepélyes keretek között január 23-án, 12 órakor Mezőberényben. Az Orlai Petrich Soma Helytörténeti Gyűjteményben megrendezésre kerülő eseményt jelenlétével megtiszteli dr. Keserű Katalin művészettörténész, Orlai Petrich Soma-szakértő is.