"Valószínű, hogy van a vizuális gondolkodásnak nemzetekre jellemző karaktere, és a különböző szemléletű fotográfusok egyéni látásmódja is létezik, bár ezek mértéke országoktól és egyénektől függően változik. Erre a - másoknak talán már - kézenfekvő dologra figyeltünk fel a 'Szovjetek és oroszok magyar szemmel' című kiállítás rendezése közben" - mondta Bánkuti András kurátor a Magyar Fotográfusok Házában. "Nagyon megleptek Reismann Jánosnak az 1930-as években készült riportképei - folytatta -, mert albumaiból csak az általam unalmasnak tartott képeket ismerhettem meg. Szerencsére a Magyar Fotográfiai Múzeumban megvannak a szovjet emberek életéből ellesett igaz jelenetek is (bár negatívjainak a nagy részét elkobozta a szovjet állambiztonsági szerv), amelyek izgalmas, érdekes, intim pillanatokkal ajándékozzák meg a nézőt."
Robert Capa és Steinbeck Szovjetunióban tett útját az egész nyugati sajtó élénk érdeklődése kísérte. Cornell Capa a leghíresebb Borisz Paszternak-képeket adta a világnak. A kortárs fotóriporterek idősebb generációja szintén sok világhírű szovjet embert fényképezett. Az egykor a Szovjetunió című lapnál dolgozó Balla Demeter Marina Vlady és Viszockij megismerkedésének volt tanúja.
A mai középgeneráció képei nem mind jelenhettek meg elkészítésük idején, mert a szocialista országokról csak pozitív szemléletű képekre volt szükség a sajtóban. De szerencsére, az egykor politikailag 'szalonképtelen' felvételek is megmaradtak, ma már lehet belőlük válogatni. A kiállításhoz kapcsolódik Fotóriporter idei első száma, ami egy vándorkiállítás katalógusa is egyben, hiszen a tárlat a Moszkvai Modern Művészeti Múzeum után több orosz város kiállítótermeiben is látható lesz.
A kiállítás helye: Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház, 1065. Budapest-Terézváros, Nagymező utca 20.
A kiállítás látható: 2007. január 22. - március 04.
Nyitva tartás: minden hétköznap 14-19 óra között, hétvégén és ünnepnap 11-19 óra között