Orpheusz éjszakája a Szépművészetiben

Képző

Száz évvel ezelőtt, 1908 novemberében került a Szépművészeti Múzeumba  - Paul Arndt müncheni műgyűjtő kollekciójából, állami vásárlás nyomán -  egy 135 darabból álló antik szobrászati együttes, amely megalapozta a ma már több mint öt és félezer műtárgyat őrző Antik Gyűjtemény gazdag anyagát. Az elmúlt száz évben ez a gyűjtemény lett Magyarországon az antik művészeti hagyomány megismerésének és kutatásának egyik fő színtere, az egyetlen Magyarországon, ahol a közönség közvetlenül találkozhat Hellász, Itália Róma és tágabban az ókori Mediterráneum művészetével.
 

A gyűjteményt megalapozó száz évvel ezelőtti állami szerzeményezésről való megemlékezés kiemelkedő és maradandó emléke lesz az a hellénisztikus korból származó görög dombormű, amelynek megvásárlását az oktatási és kulturális miniszter támogatása tette lehetővé a Szépművészeti Múzeum számára.

 
A márvány relief különlegessége abban rejlik, hogy az antik művészeteknek egy olyan tartományába tartozik - valószínűleg déloszi műhelyben készült a műtárgy -, amely eddig nem volt képviselve hazánkban. A domborművön látható jelenet teljes értelmezése még hátra van, de valószínűleg a görög mitológia egyik ismert történetére utal: az ábrázolt jelenet Philoktétéshez kapcsolható, aki a Trójába induló görög seregek egyik legnagyobb hőse volt. A megfejtésben döntő szerepe lesz a műtárgy alsó sávjába vésett erősen kopott görög felírat értelmezésének. A műtárgy először az Orpheusz éjszakája programon kerül bemutatásra a nagyközönség számára.
 
A Szépművészeti novemberi centenáriumi rendezvényei nem csupán az évfordulóra hívják fel a figyelmet, hanem azt kívánják bemutatni, hogy milyen szerepe van ma a magyar kultúrában az antik művészeti hagyománynak.
 
Csütörtökön este, Orpheusz éjszakáján különböző művészeti ágak képviselői jönnek el a múzeumba. A Barokk csarnokban a Szépművészeti Múzeum és a Zeneakadémia által meghirdetett kardalversenyre beérkezett pályaműveket hallhatja a közönség. A műveket az Euripidész Oresztészéből fönnmaradt kardaltöredék fölhasználásával komponáltak.
 
A költőversenyen az Antik Gyűjtemény műtárgyaira írt költői rögtönzések hangzanak el Kiss Judit Ágnes, Szabó T. Anna, Kőrizs Imre, Lator László, Nádasdy Ádám és Várady Szabolcs részvételével.
 
Kapcsolódások címmel Horváth Judit, Komoróczy Géza, Krasznahorkai László, Radnóti Sándor, Ritoók Zsigmond és Tatár György olvassa fel írását az ókorról, antik művészetről, művekről. Ezen az estén mutatják be azt a film-monológot, amelyet Jeles András rendezett Krasznahorkai László írásából: Hova nézel (a milói Vénusz értelmezéséhez) címmel.
 
A Márvány Csarnokban a görög népzenét játszó Sirtos együttes lép fel. Az Antik Gyűjtemény kiállítótermeiben pedig a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói kalauzolják az ókorba a látogatókat.
 
Az emeleti kerengőn nyílik az ókori kézművesek utcája, ahol ékszerkészítésre, edényfestésre, szövésre, textilnyomásra és gipszmásolatok kidíszítésére nyílik lehetőség. Az ínyenceknek pedig görög ételkülönlegességekből és borokból kínálunk kóstolót ezen a rendhagyó éjszakán.
 
Korábban: