Palkó Tibor rezonanciái

Képző

Palkó Tibor tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolának festő szakán végezte, majd tovább mélyítette a Művészképzőben. 1988-tól számos önálló és csoportos kiállítása volt már itthon és külföldön.
Jelenleg a Szent István Egyetem Jászberényi Főiskolai Karának docense. Alapító tagja több művészeti társulásnak is, így a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesületének, az Alkotárs Művészeti Egyesületnek, valamint vezetője a jászberényi Kortárs Galériának.
1990-ben pedig alapító tagja volt a BLOCK csoportnak (Katona Zoltán, Nayg István, NagyÁrpád-Pika, Palkó Tibor, Sebestyén Zoltán) mely azóta is virágzik és mind haza, mind külföldi viszonylatban jelzett kortárs művészeti tömörülésnek számít.
Számos ösztöndíj (Derkovits, Római Magyar Akadémia) és elismerés (Gellért Imre Alapítvány díja, Képző- és Iparművészeti Szövetség díja) tanúskodik a festőművész tehetségéről.

Kép: Tengerparti madonna

Sírása és álma
Az A.P.A. pályázati úton megkapott műtermében egy éve dolgozó művész most bemutatott képei nyugalmat, letisztultságot, valamilyen e világi lét felettit sugallnak. Világoskékek, szürkék, fehérek adják a festmények hangulatát. A ma esti kiállítást Várszegi Tibor nyitja majd meg, aki már a festő korábbi tárlatain is részt vett. Így nyilatkozik Palkó alkotásairól:

"Palkó Tibor munkái csaknem egyedülállóak a magyar képzőművészetben Ha széttekintünk a mai magyar fiatal képzőművészek alkotásai között azt a formai változatosságot észlelhetjük, amelyet világtendenciát bárhol tapasztalhatnánk. Sokféle anyaghasználat, kimeríthetetlennek tűnő alakzatok, számtalan sziporkázó ötlet vásznakkal, festékkel, szokatlan tárgyak kivételes körülmények között.
Palkó Tibor is megpróbált sok mindent: rajzok, grafikák, nagyméretű olajképek, enkausztika. Madártollak, állatzsír, víz, fatörzsek, szalma, élelmiszerek, koponya és mogyoró a mesterséges anyagokkal, úgymint fóliával, ragasztóval, festékkel vagy varrógéppel.
Jellegzetes, mással össze nem téveszthető alkotóvá teszik őt az így létrejött alkotások. () Munkái azonban kibújnak a külsődleges jegyek elemzései alól. Nála egy meghúzott vonal éppen egy látható és láthatatlan világ határánál vesztegel."
Valóban ez az időtlenség jellemzi legújabb festményeit is. Aki kíváncsi arra a bizonyos láthatatlan vonalra, az február 4-ig látogasson el a Horánszky utca 5. alá.

Kép: Anyám apjának emlékére

Kapcsolódó cikkek:
ARC- képek az APA!-ban
Folytatódik a Rezonanciák
Koncentrált festészet az A.P.A.!-ban
Rezonanciák