Papp Oszkár festőművész születésnapi kiállítása nyílik

Képző


papposzkar_atvalosulas.jpg
Átvalósulás, 1995

(MTI) - Papp Oszkár, aki augusztus 11-én ünnepli 85. születésnapját, a mai napig rendszeresen dolgozik, a napokban készített például Judit lánya névnapjára egy piros-fekete-arany manós képet. Mint azt elmondta, a Budai Művészházban főként kisebb méretű képsorokat, mintegy 40-50 festményt állít ki.

   
A tárlat anyaga vegyes, mert egyrészt folytatja Átvalósulások című absztrakt sorozatát, amely időnként átmegy a Fejek című sorozatba, de lesz benne egy régi, 1944-ből való önarcképe is - tette hozzá.
   
Hamvas Béla filozófus - aki az "átvalósulás" kifejezést a metamorfózisra használta - nagy hatással volt életszemléletére, festészetére, s képein most is a természet organikus és strukturális rendjét kutatja, olyan ellentétpárokat próbál megragadni, mint például a szerves és szervetlen vagy a hideg és meleg, ez művészetének alapja - vallja Papp Oszkár.
   
A művész 1945 és 50 között járt a képzőművészeti főiskolára, mestere volt többek között Bernáth Aurél és Szőnyi István. Korábban részt vett az ellenállási mozgalomban, majd a második világháború után a népi kollégiumok szervezésében. Ő maga a Dési Huber István képzőművészeti kollégiumot vezette. 1950-ben kizárták mindenhonnan, két és fél évtizedig abból élt, hogy falképeket és mozaikokat restaurált a műemlékvédelmi hivatalnak. Kitanulta a tűzzománc technikát, sok ilyen képet is készített, köztük a Budapestet ábrázolót, amely a fővárosban, a Ferenciek terén az aluljárót díszíti.
   
A festőművész augusztus 16-ig nyitva tartó kiállításának helyet adó Budai Művészház 2007-ben nyitotta meg kapuit, s egykor Botka Valéria és Csányi László, a Magyar Rádió Gyermekkórusa alapítóinak otthona volt.