(MTI) - A berlini fal darabjait már 1990 óta használták alapanyagként művészek mindenfelé a világban. Eduardo Chillida, Arman, Ilja Kabakov, Erik Bulatov, Mimmo Paladino, Robert Longo, Daniel Buren, Richard Long és Sol Lewitt alkotásait Sylvestre Verger francia műgyűjtő fokozatosan vásárolta fel.
A gyűjtemény első darabjait 1992-ben egy alapítványtól vette meg, majd 1998-ban, miután Németország a Berlin két felét elválasztó biztonsági fal megmaradt részeit teljesen lebontotta, a műgyűjtő megvásárolta annak egy részét "alapanyagnak", és az általa nagyra becsült képzőművészeket arra kérte, hogy abból egy 1x1,2 méter nagyságú, 200 kilogrammos felületen szabadon alkossanak.
A világon egyedülálló, jelenleg 45 darabot magába foglaló gyűjteményből a francia kulturális minisztérium kezdeményezésére a Palais Royal impozáns szökőkútudvarán harmincat láthat most a nagyközönség. A minden értelemben sokszínű és változatos alkotások különböző képzőművészeti technikák - festészet, kollázs, szobrászat, vésés - eszközeivel idézik fel a berlini fal történetét, annak megépítésétől a leomlás eufóriáján át Európa egyesüléséig.
Solange Auzias de Turenne, a kiállítás kurátora szerint négy alapvető téma foglalkoztatta a művészeket: a fallal körülvett rendszer elítélése, a fal megépítésének, illetve leomlásának körülményei, de van, aki csak alapanyagnak használta a faldarabot és a létrejött alkotás nem is hozható összefüggésbe a valaha létezett berlini fallal.
A francia Thierry Noir Ne csókold meg a falat, ez egy krokodil című színes képének különlegessége, hogy annak a festménynek a reprodukciója, amit az 51 éves művész valamikor magára a berlini falra festett. A skót David Match-nak a diktatúrát megtestesítő Építő szörnye egy falrabot cipel a hátán.
A június 1-ig látogatható tárlatot Christine Albanel francia kulturális miniszter nyitotta meg, miközben Guo Li, a Kínai Filharmonikusok csellistája azokból a Bach-szvitekből játszott a közönségnek, amelyeket a leomló berlini fal tövében nyüzsgő embereknek 1989 novemberében Msztyiszlav Rosztropovics szólaltatott meg.
A gyűjteményt július 11. és augusztus 10. között a berlini Deutsches Historisches Museumban, majd november 5. és december 6. között a moszkvai Vinzavod kortárs művészeti galériában állítják ki.