Pauer Gyula mélyfúrást végez Marx fejében

Képző

A magyar szobrászművész nagyszabású akciója a linzi művészeti akadémia diákjainak kezdeményezéséhez kapcsolódik, akik a Lev Kerbel szovjet szobrász által 1971-ben készített monumentális Marx-portrét - amely a volt Karl-Marx-Stadt városképét jelentősen meghatározta - egy fehér kubusba (kockába) rejtették el oly módon, hogy a belsejében felállított állványzat segítségével a néző Marxszal szemmagasságba kerüljön - tájékoztatott a Balassi Intézet.
 

A kezdeményezés Németország vezető sajtóorgánumaiban élénk vitát váltott ki, amelynek egyik vonatkozása arra is kiterjedt, vajon ki rejtőzhet a hatalmas Marx-portré vonásai mögött. A Frankfurter Allgemeine Zeitung 2008. június 18-a száma Bismarck? Lenin? Schröder? címmel találgatott.

 
Pauer Gyula szeptember 4-én este kilenctől reggel hatig látható Pszeudo emlékmű - Two in one című akciójával adja meg a választ.
 
A szobrász a lebontásra kerülő kubus felületén vetítés segítségével mélyfúrást végez a szobor rétegeibe, ahonnan egyértelműen egy Lenin-képmás hámozódik ki. Így Pauer nemcsak arra a kérdésre adja meg a választ, hogy ki rejtőzik Marx/Lenin fejében, de egyúttal ironikus, vizuális szintézisét adja az ún. marxizmus-leninizmus absztrakt fogalmának.
 
A Neue Sachsische Galerie-val való együttműködésben létrejövő akció a Collegium Hungaricum Berlin Moholy-Nagy Galériájában szeptember 27. és november 4. között látható Pauer Gyula Pseudo in Berlin című kiállításának felütése.