Réber László kiállítás a Vigadó Galériában

Képző

Réber László könyvillusztrációin nemzedékek nevelkedtek; gyermekként többek között Janikovszky Éva, Lázár Ervin könyveit forgatva, felnőtt fejjel pedig a világirodalom remekeit olvasva Gerald Durreltől Vonnegutig az irodalmi élmény mellé mindig kaptak ajándékba egy jó adag vizuális kultúrát is.

A Vigadó három terme most roskadozik a szebbnél szebb Réber-grafikáktól.
A C-teremben az Élet és Irodalomban megjelent nagyszerű tusrajzai sorakoznak.
Megdöbbentő közülük az 1960-ban készült kollázs, amelyen a halálfejes katona csajkából kanalazza az utolsó falatokat.
A B-teremben a papírkivágások, papírkarcok, a könyvborítók és illusztrációk gyönyörködtetnek.
A D-terem az "Emlékfal", itt tisztelegnek a Mester előtt egy-egy munkával vagy róla készült fotóval a kiállítás létrehozói.

A Vigadó Galéria a Miskolci Galériával közösen (jövőre ott is lesz Réber-kiállítás) ötletes katalógust jelentetett meg: egy A/3-as nagyságú dossziéban önálló lapokon vannak a grafikák, akár ki is tehetjük őket a szobánk falára.
A katalógus bevezető sorait Feledy Balázs írta, aki így fogalmazott:
"Réber Lászlónak a hatvanas években önálló kötetei jelentek meg, illusztrált könyvei százas nagyságrendben mérhetők, az Élet és Irodalom-nak fontos Réber-korszaka volt. Szinte minden magyar gyerek, felnőtt ismeri, mégis igazán nem tudja, ki volt ő. Sztár (lehetett volna) a grafikusok között, mégis - legalábbis mint kiállító - szinte ismeretlen. Itt az idő, hogy tegyünk ez ellen."

A kiállítás október 12-ig látható.