(MTI) A tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva ez 13 százalékos emelkedést jelez, ami a cég szerint újabb bizonyíték a nagy értékű műkincsek iránti érdeklődés megélénkülésére.
A világ legnagyobb aukciós háza hétfői jelentésében arról is beszámolt, hogy 2012 első hat hónapjában az eladások elérték az 1,8 milliárd fontot, azaz 658 milliárd forintot, tehát az előző évihez képest hét százalékkal nőttek, míg a magánvásárlásokból 2011-hez viszonyítva 53 százalékkal nagyobb bevétel, 413 millió font, vagyis 151 milliárd forint származott.
Tavalyhoz képest csökkent viszont az eladás az ázsiai és közel-keleti piacon, a cég ott 234 millió fonttal zárta a félévet. A visszaesés 23 százalékos, amit a kínai roham csillapodásának tudtak be a szakértők.
A második világháború utáni és kortárs művészeti szektor bevétele 34 százalékkal ugrott meg, és elérte az 576 millió fontot, az ékszerek eladása 28 százalékos növekedéssel 190 millió fontot hozott, a régi mesterek és XIX. századi művészek alkotásaival folytatott kereskedés pedig 50 százalékkal nőtt 72 millió fontra.
Az elmúlt hat hónapban a Christie's legkiugróbb eladása Mark Rothko Orange, Red, Yellow (Narancs, piros, sárga) című képe volt, amely 53,9 millió fontért kelt el a májusi New York-i aukción. A második és a harmadik helyre két Yves Klein kép került. A Le rose du bleu című alkotásért 23,6 millió fontot adott ki egy gyűjtő a júniusi londoni árverésen. Ezzel a kép egyúttal a művész eddig legnagyobb áron eladott műve lett.
Egy februári londoni aukción Henry Moore addigi rekordja is megdőlt: a Reclining Figure: Festival című szobor 19,1 millió fontért ment el.
A Christie's adatai szerint a vizsgált időszakban 124 országból licitáltak a műalkotásokra a cég árverésein, a regisztrált licitálók 19 százaléka először tette meg tétjét. ? Az év első hat hónapja demonstrálta, hogy a piac egészséges, és érdeklődik a remekművek iránt ? fogalmazott Steven Murphy, a Christie's főnöke.