Rekordtömeg a sanghaji világkiállításon

Képző


sanghaj_expo2010_spanyolpavilon_dvett20100530005.jpg
Látogatók a spanyol pavilonban

(MTI) - Míg az expó nyitónapján 200 ezer ember jött el, addig szombaton délelőtt fél 11-kor már 290 ezren rohamozták meg a pavilonokat. Eddig már több mint hét és fél millióan voltak kiváncsiak a világkiállításra, Spanyolország és Ausztrália például a múlt héten köszöntötte egymilliomodik látogatóját.

   
Az expót - és benne a világ bemutatkozását - látni kell - gondolják a kínaiak, akik eddig sosem látott értéket kaptak hat hónapra. Itt vannak a pavilonok és bennük az értékes látnivalók, a kulturális, történelmi ízelítő, a különleges technikai ötletek, a szabadtéri programok, ételek, megvásárolható ajándéktárgyak, a megannyi színes látvány, új információ és szórakozás, s mindez szép környezetben. Eddig közel 38 millió jegyet adtak el.
   

sanghaj_expo2010_szaud-arabiaipavilon_dvett20100530003.jpg
A szaud-arábiai pavilon

A belépőjegy mellé azonban elsősorban időre van szükség és türelemre, még ahhoz is, hogy az ember végigszaladjon ezen a nem sokkal több, mint 5 négyzetkilométeren. A szaúd-arábiai pavilonnál például mindig legalább három órát kell várni a bejutásra, mivel itt látható a világ legnagyobb - 1600 négyzetméteres - háromdimenziós képernyője, amely 150 millió dollárból készült. Az építmény tetején és a környékén összesen 150 datolyapálma és homok idézi meg a sivatagi világot.

   
A sorbaállásra nem vállalkozók a hátsó ajtónál, a kordon mögött, az őrök meggyőzésével igyekeznek bejutni. Egy külföldi nő például egy idő után egyenesen ráförmedt az egyenruhás felvigyázóra, amikor az nem volt hajlandó diplomataigazolványát elfogadva ötfős kíséretével beengedni.
   
Odabent, a magasban mozgó gumiszőnyegre állva egy belső hídon lassan haladva mozgatják a közönséget. Az emberek a félhomályban a térben különböző síkban klipeket nézhetnek, a félkörívben hosszan húzódó híd alatt mozgó, szőnyegszerűen vetített képsorokon homok, emberek, térhatású, madártávlati világ. A termet szinte teljesen beterítő kivetítőkön a szaúdi városok, emberek, a táj, a kultúra mozgó képei.
   

sanghaj_expo2010_szaud-arabiaipavilon_dvett20100530002.jpg
A szaud-arábiai pavilon

A szaúdi "sztárpavilonról a bahreini kiállítás igazgatója Hesám al-Szaken megjegyezte: úgy tudja, Abdullah szaúdi király azt mondta, a pavilon költségvetésének nincs felső határa. Az alig egymilliós Bahrein most először képviselteti magát világkiállításon. Az öbölmenti királyság most inkább tapasztalatot jött gyűjteni, kiállításának központjában egy hatalmas gyöngyhalász szobra áll. Al-Szaken arról nem számolt be, hogy a bahreini pavilon mennyibe került - mint mondta, ez nem nyilvános adat.