Restaurálták Donát János egyik elveszettnek hitt képét

Képző

(MTI) A Kovásznay Kováts Mojzest ábrázoló portréfestmény négy másik portréval együtt 1981-ben a Kehidakustányi Községi Tanács ajándékaként került a zalaegerszegi múzeumba. A festményre ? bár szignált volt ? mint ismeretlen festő portréjára évtizedeken keresztül kevés figyelmet fordítottak, és csak az elmúlt évben derült ki, hogy a kép készítője Donát János ? ismertette Kostyál László művészettörténész. 
    

Felidézte, hogy tavaly májusban Kovásznay Kováts Mojzes Bécsben élő leszármazottja levélben érdeklődött az őseit megörökítő családi portrék és egy ezüst cukortartó felől. A leltárkönyv szerint ugyanis a Kehidakustányi Községi Tanácstól valóban kapott a múzeum öt portrét, ezüst ingóságokról azonban nincs információ. A levélváltás miatt derült ki, hogy a portré készítője Donát János, a magyar festőművészet történetében fontos szerepet játszó portréfestő, aki Bécsből Kazinczy Ferenc ösztönzésére 1810-ben költözött Pestre, ahol a reformkor neves szellemi vezetőiről ? például Kazinczy Ferencről, Virág Benedekről ? készített portrékat. 
    
A művészettörténész szerint nagy valószínűséggel Kazinczy nagy szerepet játszott abban is, hogy Donát Kovásznay Kováts Mojzest és feleségét is megfesse, hiszen a házaspár unokája Kazinczy Laurát vette feleségül.
    
Kostyál László elmondta; a múzeum raktárában megtalálható még további tizenhét nagyon rossz állapotban lévő portré is, de ezek a Kováts Mojzes-portrénál lényegesen gyengébb minőségű, későbbi képek. 
    
Kaján Imre megyei múzeumigazgató szerint a múzeum életében rutinfeladatnak kellene lennie a restaurálásnak, de mint fogalmazott, "kevés a jó restaurátorművész, és nagyon sok a munkájuk". A családi galéria képei évtizedes hányattatás után nagyon rossz állapotban kerültek a múzeum raktárába, ezért nagyon sok munkát jelentett, hogy úgy tudják restaurálni, hogy az elkövetkezendő ötven évben "ne kelljen hozzányúlni" ? mutatott rá az igazgató. Szólt arról is, a képet a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Synthese kft. ügyvezetője, Velledits Lajos restaurátor újította fel. 
 
A  múzeum számára kitüntetést jelent, hogy a művész elvállalta a restaurálást. A múzeum egyik legfontosabb feladata, hogy demonstrálni tudják, nem az élet áll meg azzal, hogy átszerveződik a kulturális intézményrendszer, hanem folytatódik a munka, hogy a közönségnek új és új értékeket tudjanak a múltból bemutatni. 
    
Kováts Mojzes raktárban őrzött arcképét tavaly a múzeumok éjszakáján láthatta a közönség, idén viszont már a restaurált állapotában mutatják be.