Rieger Tibornak ítélték a Pátzay Pál-emlékérmet

Képző

A művész özvegye 2000-ben hozta létre a Pátzay Pál Művészeti Alapítványt, amelynek elnöki tisztét Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész tölti be. A kuratórium tagjai: Bakonyvári M. Ágnes és Tóth Antal művészettörténész.

A kitüntetett alkotó, Rieger Tibor 1940-ben született, 1966-ban fejezte be tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolán. Szabó Iván és Pátzay Pál voltak mesterei.

Kisplasztikái mellett az 1980-as évektől monumentális, megbízásra készített, köztérre állított körplasztikák és középületekben elhelyezett domborművek váltak meghatározóvá munkásságában.

Kiemelkedő jelentőségű például a pannonhalmi bencés apátság bazilikájának millenniumi kapuja, a mosonmagyaróvári 1956-os emlékmű és a kecskeméti II. világháborús áldozatokra emlékező dombormű.

Rieger Tibor készítette a várpalotai 1848-49-es emlékművet, nevéhez fűződik a győri Szent György-díszkút, valamint Czuczor Gergely és Jedlik Ányos tudós szerzetestanárok szoborkettőse, amely a városban működő Bencés Gimnázium előtti téren áll.

Pátzay Pálné 2003-ban ajánlotta fel, hogy a díj létrehozásához rendelkezésre bocsátja férje egyik, Klebelsberg Kunó-emlékérem című munkáját, vállalta abból tíz bronz példány öntésének költségeit, valamint az éremtokok elkészíttetését.

Az emlékérmet elsőként Szabó Tamás szobrászművész vehette át, tavaly szeptemberben.

Az alapítói okiratban rögzített célkitűzések szerint a mester nevét viselő díjjal évente olyan alkotó jutalmazható, aki Pátzay Pálnak, a XX. századi magyar képzőművészet egyik meghatározó jelentőségű mesterének szellemében alkot és tanít, illetve művészi és művészetoktatói tevékenysége szorosan összekapcsolódik.

A díjazott az elismerést dokumentáló díszokirat mellett ez évtől a Fővárosi Önkormányzat által biztosított pénzjutalomban is részesül.