(MTI) Bartos Mónika, a Magyar Plakáttársaság tagja, parlamenti képviselő, a brazil kezdeményezésű akció magyar szervezője elmondta, hogy már hagyománya van a nemzetközi tervezőgrafikus világ bevonásának a környezetvédelmi konferenciák hatásának erősítésére.
1992-ben Felipe Taborda brazil grafikusművész 30 ország művészét kérte fel, hogy készítsen pozitív üzenetű plakátot a fenntarthatóság gondolata köré. A plakátkiállítás az 1992-es Környezet és fejlődés című riói nemzetközi tanácskozás kísérőrendezvénye volt. Akkor Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész képviselte plakátjával Magyarországot ? jegyezte meg a szervező.
Bartos Mónika fölidézte, hogy 2007-ben, a riói konferencia 15. évfordulóján az Országgyűlés Felsőházi teremében tartottak Éghajlatváltozás és ami mögötte van címmel konferenciát, és a 1992-es hagyományokhoz híven plakátkiállítást is rendeztek.
A Magyar Plakát Társaság tagjain kívül a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán tanuló fiatalok készítettek munkákat. A kiállítást Felipe Taborda nyitotta meg a Parlamentben a brazil és a svéd nagykövet jelenlétében.
A Rio de Janeiróban szerdán nyíló Rio+20 előtt Felipe Taborda ismét meghívott 30 grafikust a világból ? ezúttal magyar művész nem szerepelt közöttük ?, és arra kérte az 1992-es konferenciára plakátokat készítő művészeket, köztük Orosz Istvánt, segítsenek abban, hogy hazájukban mindenütt a Rio+20 konferencia kezdőnapján, június 20-án nyíljon meg ugyanaz a kiállítás az új plakátokkal, felhívva ezzel a figyelmet a fenntarthatóság fontosságára.
A tárlatot Sérgio Eduardo Moreira Lima, Brazília magyarországi nagykövete nyitja meg, köszöntőt mond Nagy Andor képviselő, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának alelnöke és Bartos Mónika. A szervező hozzátette, hogy a kiállítás öt napig tart nyitva a Képviselői Irodaházban, de reményei szerint a plakáttárlat országjáró körútra indul.