(MTI) - Robert Capa 1931-ben, 18 évesen hagyta el Magyarországot, fotózta a spanyol polgárháború eseményeit, majd a normandiai partraszállást és a második világháború hadszíntereit, később a Palesztínába bevándorló zsidókat és az indokínai háborút is. Az egyetemes fényképezés, a fotóriport emblematikus alakja, örök mementóként hagyta ránk képeit, melyek a pusztításról, a bátorságról és az értelmetlen halálról "szólnak" - írta a május 22-ig nyitva tartó kiállítás meghívójában Kincses Károly, a múzeum igazgatója. A nyolcvanöt kép, a művész öccse, Cornell Capa jóvoltából került a múzeum tulajdonába.
A fotók mintegy fele a háború utáni Magyarországon készült, ahol az újjáépítések mellett munkásgyűlések pillanatait is megörökítette Capa. A háborús hadszínterek borzalmait megörökítő pillanatképek mellett egy-két komponált képe is megtekinthető, bizonyságot szolgáltatva, hogy Capa nem csak az egyik legjobb és legbátrabb fotóriporter volt, hanem igazi művésze is a fotózásnak - írta Kincses Károly. A hadszíntereken készült háborús riportfotóival beírta nevét a fotótörténetbe. A róla szóló legendának alapot adtak többször elismételt szavai: Ha nem elég jók a képeid, az az oka, hogy nem vagy elég közel" - emlékezett a múzeum igazgatója.
Robert Capa 1954-ben, Vietnamban hunyt el, egy felrobbanó akna ölte meg. Két képe is látható a kiállításon azok közül, melyeket halála előtt nem sokkal Nam Dinh temetőjében készített.