(MTI)Berekai Judit Cigányok című sorozata Romániában készült 2007-ben, néhány hónappal az ország EU-csatlakozása előtt. A fotóriporter az ínség és a jövőtlenség mindennapjairól, az ott élő cigányság helyzetéről készített riportsorozatot ? mondta Felvidéki Eszter, a Lengyel Intézet sajtótitkára. Hozzátette: ennek az etnikai csoportnak az életében a család és a törzsi szolidaritás elve áll a középpontban, ez a törzsi-nemzetségi rendszer szinte teljesen meghatározza az egyén életét, egyúttal oltalmazza is őt az idegenek felől érkező fenyegetésektől. A riportsorozatból az derül ki, hogy a képek hősei a politikai és a gazdasági élet perifériáján, krónikus szegénységgel küszködve is képesek békét és boldogságot meríteni sorsukból.
Tomasz Gudzowaty Bokszolók című fotóesszéjét állítja ki. Brazíliában, a húszmillió lakosú Sao Paolóban majdnem háromezer viadukt van. Ezek egyikének lábánál, a város egyik legszegényebb negyedében működik az úgynevezett Boksz Akadémia. Alapítója Nelson Garrido egykori hivatásos bokszoló, aki küldetésének tartja, hogy kiszakítsa a fiatalokat a nyomor és munkanélküliség, bűnözés és narkó ördögi köréből a sport és az oktatás segítségével. A karizmatikus "O Louco dos Viadutos" (A viaduktok bolondja) élvezi a hatóságok támogatását is. Alcantara Machado viadukt bokszolóiról készült portré-sorozatát Tomasz Gudzowaty idén augusztusban fényképezte.
Berekai Judit 1978-ban született Szekszárdon. Művészi érdeklődésének középpontjában a világ különböző tájain élő hagyományos társadalmak élete áll. Alkotótársa Tomasz Gudzowaty, akivel a World Press Photo két díját is elnyerték 2008-ban. Amikor nem utazik, Budapesten és Varsóban éli mindennapjait.
Tomasz Gudzowaty Varsóban született 1971-ben, a Varsói Egyetem jogi karán végzett. A humanista fotóirányzat, és a klasszikus fekete-fehér fotóesszé kedvelője. Természetfotókkal kezdte karrierjét, majd a társadalmi riport felé fordult, és néhány éve a sportfotó érdekli, de a periférikus, egzotikus, és a hagyományos formákon túlmutató sportirányzatokhoz vonzódik. Ilyen sorozata például az indiai jógamestereket ábrázoló, amellyel a World Press Photo harmadik díját nyerte el sport kategóriában 2008-ban. Képeit olyan neves lapokban publikálják, mint a Max, L?Equipe, a Guardian, a Newsweek, a Forbes, a Time és a Photo. Számos albuma jelent meg.
A kiállítás ? amelynek keddi megnyitójára mindkét fotográfust várják ? 2012. január 31-ig tart nyitva.