Rozsda Endre nyomában

Képző

A Párizsi Magyar Intézetben Rozsda életmű-kiállítás várja az érdeklődőket, a művész francia barátai és az Intézet közös szervezésében pedig három napon át régi és új magyar filmeket vetítenek a Quartier Latinben.

 
Rozsda Endre festőművész (1913-1999) - az első magyar szürrealista, André Breton és Giacometti barátja, az Európai Iskola alapító tagja élete utolsó 43 esztendejét Párizsban élte le. A francia fővárosban olyan barátokra lelt, akik évekkel a halála után is fontosnak tartják, hogy ápolják a művész emlékét. Ennek jegyében szervezték meg a Párizsi Magyar Intézetben látható tárlatot (2007. október 30. - november 16.), amely Rozsda Endre 1933 és 1947 között készült fotóiból, 1948 és 1956 között keletkezett rajzaiból és 1938 és 1985 közötti szürrealista alkotásaiból válogat.
 

A Rozsda Endre Baráti Kör hungarofil tagjai a híres festő, fotográfus és lelkes mozirajongó emlékének más programot is szentelnek. A Filmotheque Quartier Latin november 3-tól a Párizsi Magyar Intézet aktív közreműködésével nyolc magyar játékfilmmel és nyolc világhírű rövidfilmmel adja keresztmetszetét az utóbbi 45 év magyar filmtermésének. A fesztivál 3 napja alatt az érdeklődők megismerkedhetnek Szabó István két korai művével (Te, Tűzoltó utca 25.), Antall Nimród cannes-i díjazott Kontrolljával, Jancsó Miklós Csend és kiáltásával, Rófusz Ferenc és M. Tóth Géza animációs filmjeivel és Bacsó Péter Tanújával, s megelőzve a francia mozikban esedékes premiert, látható lesz Hajdu Szabolcs Fehér tenyér című filmje is. A vetítés után a nézők találkozhatnak a sikeres, fiatal magyar rendezővel.