A ruhám én vagyok

Képző

Sokszor észrevétlenül múlnak el események, kiállítások; észrevétlenül jelennek meg, majd tűnnek el köztéri alkotások, pedig majd' kiszúrják a szemünk. A szóban forgó eset most ugyan a Gödörben van, de többek között pont a hétköznapi, szemetszúró észrevétlenségre hívja fel figyelmünket - több oldalról is. A Design Terminál Kht. és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Menedzserképző Intézete április elején nyitotta meg design-kész-rajt című kiállítását, ami nem más, mint egy szabadidős tevékenységekhez kapcsolódó tárlat geocaching versennyel és divatbemutatóval egybekötve.
Persze ez így nem hoz lázba. Ha tudjuk azonban, hogy a szabadidős tevékenységhez kapcsolódó tárgy akár saját biciklinket is jelentheti, ha tudjuk, hogy a geocaching egy világméretű társasjáték, amihez eszköz szükséges ugyan, de a számítógépzombikat azért sikerült kirángatnia a természetbe, ráadásul most is kincsvadászat folyik szerte e városban, és ha tudjuk, hogy a divatbemutató a városi túlélőkészletet jelenti, talán mégis fölkaphatjuk a fejünket.
A tárlat pont annyira egyszerű, mint amennyire egy ilyen helyen, ahol napsütésben sörözni, sötétben vigadni járunk, lennie kell. A kiállított tárgyak mellett végigszaladva először nem is értjük, mi értelme van gördeszkákat, túracipőket, hátizsákokat és egyéb tárgyakat kiállítani, később ráeszmélünk azonban, hogy a városi ember önmeghatározásának elengedhetetlen kellékeit láthatjuk. Nap nap után ugyanolyanok vagyunk egymás szemében, így szabadidős tevékenységünk fontos szerepet játszik abban az üzenetben, amit közvetítünk magunkról. Hobbijaink kellékeit pedig hétköznapokon is magunkon hordjuk, lassan életformánkká és szubkulturális belépőnkké válhat egy övtáska vagy egy bizonyos alakú cipő.

Az eseményhez kapcsolódó geocaching, azaz a GPS alapú kincsvadászat a kiállítás megnyitásával indult útra, s április 14-ig tart, péntektől pedig egyedi tervezésű ruhákból láthatunk kiállítást. Mozgás! Divatbemutató címmel láthatjuk a fiatal tervezők kollekcióit, Fehér Beatrix, Magony Zsuzsa, a Bodza csoport és a Tyra öltözékeiből.  A megfelelő városi viselet nem csak egyéniségünk kifejezője, de a szubkulturális szempontokat figyelembe véve helyváltoztatási módunk, hétköznapi játékaink kiegészítője is lehet.