Sportolóról először készít szobrot Kovács Jenő szobrászművész

Képző

 

(MTI) - A művet Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök, a labdarúgó-akadémia alapítója rendelte meg tőlem, a szobrot agyagból már elkészítettem, bronzba való kiöntésére Csömörön Meszlényi János műhelyében kerül sor az elkövetkező hónapokban - mondta el az alkotó.

 
A 48 éves művész pályafutása során első alkalommal ábrázol sportolót, korábban - restaurálás mellett - főként egyházi tárgyú köztéri szobrokat formázott, művei Egerben, Esztergomban, Nagybajcson, Solymáron és Veresegyházán láthatók. Egy szobrát az M3-as autópálya mentén, Füzesabony térségében állították fel, de dolgozott a szegedi Fogadalmi templom megrongálódott bejáratának helyreállításán is.   
 
A fekete meze és ruganyos mozgása miatt Fekete párducnak nevezett kapus életnagyságban látható majd, amint a levegőben vízszintesen elvetődve hárítja el a kapujába tartó labdát, megakadályozva a gólszerzést.
 
Kovács Jenő hangoztatta, a szobrot úgy készíti, hogy még nem látta élőben Grosics Gyulát. Egyébként az Aranycsapat tagjai közül Buzánszky Jenővel már többször volt módja beszélgetni. Mint fogalmazott, a személyes találkozás nem gátolta a kapus alakjának megformázásában, mert az interneten illetve könyvekben fellelhető fotókat tanulmányozva sikerült képet alkotnia róla. Miután a szobor ötlete már két éve megszületett, azóta formálódott képzeletében, majd később agyagban "csiszolgatta" a művet. Egyébként nem egy klasszikus portréról van szó, noha Grosics arcvonásai felismerhetők, inkább egy rá, és egyben a kapusokra jellemző általánosítható mozdulatot, egy mozgássor egy pillanatát igyekeztem "elkapni" - jegyezte meg.
 
A Dorogról indult, nyolcvanhatszoros válogatott futballistát megörökítő alkotást várhatóan idén májusban Gyulán, a Grosics Gyula Katolikus Labdarúgó Akadémia bejáratánál állítják fel. Az alkotó nagyon reméli, hogy a szoboravatón végre üdvözölheti az élő legendát.