Szabó András a Várfok Galériában

Képző

Szabó András munkáit 2006 óta most mutatják be másodszor Budapesten. Waldorf című sorozata tavaly és idén készült személyes élmény hatására, ugyanis Szabó András egy évig tanított egy Waldorf-iskolában. Diákjai közül a legnehezebb természetű, rebellis tanulók ragadták meg képzeletét és örökítette meg őket. ? A kamasz félúton levő test és lélek, két kor között a senki földjén tengő-lengő lény. Fontosnak tartottam megörökíteni, fényben tüntetni fel őket, mert megérdemlik, és mert erre van szükségük ? vallja a művész.

A Marosvásárhelyen 1980-ban született alkotó fekete-fehér képein első pillantásra a technika hökkenti meg a nézőt, hiszen a festői alkotások egyetlen ceruza- vagy ecsetvonás nélkül, pusztán karcolással jönnek létre. A feketére festett műanyaglapot a művész hol finomabban, hol erőteljesebben kaparja vissza, így hozva létre a kompozíciót. A művészi bravúrral kivitelezett munkák tónusgazdagságukkal, plasztikus fény-árnyék kontrasztjukkal a fotorealizmus határát súrolják. 
    
A Project Roomban látható képeken Szabó András kamaszai nem egyszerű lázadók, felkiáltójelek ők egy felgyorsult, érzéketlenné vált társadalomban. A művész képein a felnőttek sivár és érzelemszegény világát tükröző kavicsrengetegben állnak, mögöttük a drótkerítéssel övezett lepusztult tájjal, elevenen, szemükben dacos tűzzel.
    
Szabó András 2003-ban diplomázott Kolozsvárott művészetpedagógiából, majd pedig mesteri és doktori képzésen vett részt a Kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem grafika szakán. Korábbi sorozataira a globalizáció, a nyugati és a keleti világ ütköztetése volt jellemző, gyakorta popartos motívumokkal, képregényszerű elemekkel. 
    
A budapesti tárlat július 7-ig tart nyitva.