Szász János pécsi fotóművész képei kiállításon és albumban

Képző

 

(MTI) - Szász Balázs, a művész unokája, hagyatékának egyik gondozója elmondta, hogy a Fehér és fekete című kötetbe Szász János munkáiból mintegy 100 fekete-fehér fotót válogatott be a könyv szerkesztője, Kincses Károly fotótörténész. Ő írta a bevezető tanulmányt Szász Jánosról, aki fényképész ipari tanulóból lett a 20. századi magyar fotográfia egyik nemzetközileg is elismert alkotója. A magyar és angol nyelvű album a galériában lesz kapható a könyv kisszériás, számozott, nyomattal ellátott egyedi kötésű kiadásával együtt - jegyezte meg.

 
A fotóalbum négy fejezetre oszlik: az első A vályogtól a panelig címet viseli és a 60-as, 70-es évek épülő Pécsét, valamint a környező települések régi házait, a népi építészet remekeit tartalmazza. Az Utca című második részben az 50-es 60-as, 70-es évek budapesti és pécsi utcaképei láthatók, a harmadikban a landart képek, absztrakt tájábrázolások, míg a negyedik fejezetben a tükeségét mutatja be. A tüke azt jelenti, hogy az illető már három generáció óta pécsi és szőlője van a Mecsek oldalában.
 
A könyvbemutatóval egyidejűleg kamarakiállítást is nyitnak a Biksady Galériában: mintegy 35-40 olyan fekete-fehér fotót állítanak ki Szász János különböző korszakaiból, amelyek megmutatják a fekete és a fehér játékát. A művész ugyanis kidolgozott egy olyan vegyszert és technikát, amellyel a fehér színt ki tudta égetni, így a feketében megmaradtak az árnyalatok. Kézi munkával hívta elő képeit, éjjel, amikor a család már aludt, a fürdőszobában dolgozott - idézte fel az unoka.
 
Az örökség körülbelül négyezer, zömében fekete-fehér fotóból áll, de művészileg ebből 6-700 fénykép tarthat komoly érdeklődésre számot - jegyezte meg Szász Balázs.
 
A Pécsett született, jogi végzettségű Szász János "osztályidegen" család sarja volt, előbb tapétázóként, majd reklámgrafikusként, kirakat- és kiállításrendezőként dolgozott. Közben kitanulta a fotográfusságot és a Pécsi Tervező Vállalat épületfotós laboratóriumának vezetője lett, felkérésre fotózta a régió kortárs és népi építészetét.
 
Szász János több szakmai elismerésben részesült, megkapta például a Nemzetközi Fotóművészek Szövetsége, az AFIAP díját, s 2000-ben a Magyar Fotóművészek Szövetsége Életműdíját is. Népi építészetünk nyomában című, első önálló kötetét 1978-ban kitüntették a lipcsei könyvvásáron. Fotóit kiállították Londonban, Berlinben, Stuttgartban, Bécsben és Újdelhiben is. Tavasszal San Franciscóban lesz tárlata a kelet-európai régió fotótörténetének legjobb amerikai ismerője, Robert Koch meghívására - tette hozzá az örökös.