Százötven művész legújabb alkotása

Képző

Polyák János üvegművész, egyetemi tanár öt éve elnöke a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesületnek, s mint azt a Terasznak elmondta, a rendszerváltás óta működnek önállóan. Ez egyben azt is jelenti, hogy az egyesületbe a művészek kérhetik felvételüket. Keramikusok, üvegművészek, ötvösök, design-erek, illusztrátorok, falikárpit- és textilművészek vannak a tagjaik között.
Ezt a sokszínűséget kívánták demonstrálni, amikor a vigadóbeli kiállítás megnyitóján a nagy előcsarnokban egy röpke, de igen látványos divatbemutatót is tartottak.

A kiállításra 150 alkotó legérdekesebb munkáit hozta el. A válogatás nem volt tematikus jellegű, mindenki azt hozta, ami az utóbbi évben őt foglalkoztatta, amin elmélyülten dolgozott.
Ilyenformán korunk ellentmondásai is felfedezhetők egy-egy alkotáson, amelyek ezért is vonzóak a mai ember számára. Nagyon érezhető az iparművészetben a szilikátok térhódítása. A kiállítás külön érdekessége, ahogy a szilikátok átfogják a legkülönfélébb kompozíciókat.
A rendszerváltás időszakát az iparművészek is nehezen vészelték át, a nagy hazai gyárak vagy megszűntek, vagy minimálisra csökkentették megrendeléseiket. Mostanság kezdenek ismét érdeklődni a külföldi multinacionális cégek, gyárak.
Akik épp most kerülnek ki az egyetemről, talán szerencsésebbek, hiszen a privatizáció után már javult a helyzet, keresik az ipari tervezőket, az iparművészeket.

A kiállításon számos nemes, kifinomult munkával találkozhatunk. Van olyan alkotó, aki egy-egy új technológiát a tökéletességig kifejlesztett. Van, aki a végletekig letisztult, lecsupaszított művét állította ki. Az egyesület volt elnöke, Borza Teréz porcelánművész a többiek iránti tiszteletből hozta el legújabb munkáit.
Ő azon művészek közé tartozik, aki a 2003-as Budapesti Tavaszi Fesztivál önálló kiállítója lesz: a Vigadó Galériában - 25 éves szakmai jubileumát ünnepelve - Újjászületés címmel mutatja be alkotásait.

Kép - Borza Teréz: Álom