Szépen csillogtak a BÁV ezüstjei

Képző


kovacsmargit_anyam_bav.jpg
Kovács Margit: Anyám

(MTI) - Meglepő eredményt hozott két Kovács Margit-kisplasztika. A samottos kerámia anyagú, kézzel formázott Júdás csókja 450 ezer forintról 650 ezerig, az Anyám című terrakotta női portré ugyanennyiről 1,8 millióig szárnyalt.  

 
Az aukció sztárdarabja, a 737 grammos ezüst, tűzaranyozott danzigi barokk fedeles kupa több mint négyszeres áron talált gazdára. A különleges barokk virágdíszítéses edény készítője Ernst Kadau, akinek ezüsttárgyait Szentpéterváron az Ermitázsban őrzik. Az 1660 körül készült ötvös remek 800 ezer forintról indult és meg sem állt 3,4 millió forintig. A nemzetközi piacon is ritkaságszámba menő erdélyi barokk műtárgy, az 1650-re datált talpaspohár ugyan restaurálásra szorul, ám 250 ezer forintról mégis 1 millió forintig versenyeztek érte. Egy pesti barokk kávéskanna 650 ezer forintért, egy 1789-es augsburgi klasszicista kávéskanna 950 ezer frontért kelt el. Jó áron találtak gazdára a barokk, rokokó vagy biedermeier stílusú német, párizsi, bécsi, magyar ötvöstárgyak is.
 
De ugyanilyen kelendők voltak a XIX. századi historizáló, szecessziós, art deco ezüst használati és dísztárgyak. Egy magyar art deco teáskanna tálcával 750 ezer forintot ért meg valakinek. Egy párizsi szecessziós karaffa 240 ezerre, egy német historizáló gyümölcsöstál 300 ezer forintra duplázott. És a kisebb kikiáltási árról indult asztali és díszedényeket is elvitték. 
 

zsolnayvazak_bav.jpg
Zsolnay vázák

Mind egy szálig elkelt a Zsolnay-kollekció. Nem csoda, pompás darabokat vittek kalapács alá.  Mint a Sikorszki Tádé által az 1902-es Torinói világkiállításra tervezett sorozat két szecessziós vázáját, ezeket egymillió, illetve 800 ezer forintért ütötték le. Ennél is többre vitte egy tűzliliomos és egy paradicsommadár díszítésű virágtartó, 3,2, illetve 3 millió forintra jutott. A figurális Zsolnay tárgyak közül az Apáti Abt Sándor formaterve alapján készült faun figurás lámpa 650 ezer forintos kikiáltási árát 1,1 millióra emelték.

 
Más műtárgyak is jó fogadtatásban részesültek. Egy mozaikos falitükör, amelyet vélhetően Róth Miksa készített Horti Pál terve szerint, 600 ezer forintra duplázott. Egy XIX. századi japán bronz váza 80 ezer forintos kikiáltási árát éppen 200 ezer forinttal emelték meg. Szecessziós üvegművészet reprezentatív tárgyait, egy Emil Gallé vázát, egy Tiffany virágkehely-vázát és egy Loetz vázát 450, és 420, illetve 160 ezer forinton vittek el.