Szeptembertől látogatható új helyén a MKVM

Képző

(MTI) - Július 1-jén foglalhatta el új helyét a múzeum, így a berendezkedésre, a szükséges átalakításokra nem volt  hosszú idő a szeptemberre tervezett nyitásig. Kiss Imre igazgató és csapata ambiciózus tervet dolgozott ki a Dugovics téri  három patinás udvarház fejlesztésére, ennek megvalósítását azonban egyelőre 30 millió forintból kellett megkezdeniük. A megoldás így a beruházások ütemekre bontása, és a pályázatokon való aktív részvétel lehet.
Már szeptemberre elkészül az író utolsó otthonában kialakított Krúdy-emlékszoba. Ezt a Petőfi Irodalmi Múzeum, illetve az Óbudai Múzeum közreműködésével készítjük el, hiszen éppen arról fog szólni, hogyan élt itt, Óbudán Krúdy Gyula" - árulta el Kiss Imre. A következő szoba az író egyéb budapesti lakhelyeit fogja bemutatni, a szomszédos teremben pedig a 30 fő befogadóképességű múzeumpedagógiai foglalkoztató kap helyet, ahová "nagy életet" terveznek.

   

Az MKVM nem önszántából költözött, de a kényszerű áttelepülés számos lehetőséget kínál az intézmény fejlesztésére, amivel élni szeretnének- mondta az igazgató. Kifejtette, hogy előző helyükön nem lehetett állandó kiállításuk, ezért most elsőszámú céljuk a két fő profiluknak megfelelő, azaz egy kereskedelmi és egy vendéglátóipari állandó tárlat létrehozása a lehető legtöbb interaktív elemmel megspékelve. "Ezeket az épületegyüttes két oldalsó szárnyában helyezzük el, míg a középső részen kap helyet a múzeum-pedagógiai terem, a Krúdy-emlékszoba, a fogadótér a ruhatárral, a múzeumshoppal és a pihenést, üldögélést szolgáló, de egyúttal kiállítótérként is működő előtér. Ahogy eddig, ezután is törekszünk arra, hogy multifunkcionális tereket hozzunk létre" - jegyezte meg.
    
Kiss Imre szerint a kereskedelmi kiállítás jövő májusban nyílhat meg, addig ezekben a terekben időszaki tárlatok várhatók, például a Csárdás, polka, zepperli vagy a SZOC DEKO - Metalika. Az állandó kiállítás a piacoktól és vásároktól indulva végig fogja követni a kereskedelem történetét a szatócsboltokon, majd egy vas-, egy papír- és egy ruhabolt bemutatásával a szakosodás időszakán át a szocializmus kiskereskedelméig. Idővel aztán az állandó kiállítás gazdagabb installációval és informatikával bővül majd.
    
Ezután következik a vendéglátóipari szárny átadása, amely talán már 2012 végén fogadni tudja a látogatókat. "Itt nem kronologikus, hanem tematikus tárlatot képzelünk el: egy szoba a cukrászatról fog szólni, egy annak a hátteréről, itt talán csinálunk egy kis műhelyt is, amely cukorkát fog gyártani. Bemutatjuk az éttermet, a vendéglőt, a kávéházat, a szállodaipart, valamint a turizmust és a fürdőkultúrához kapcsolódó vendéglátást. Talán szó lesz kicsit az éjszakai életről, majd áttérünk egy olyan részébe a kiállításnak, ahol egy Krúdy-korabeli ebédlőt és egy több mint száz éves konyhát mutatunk be" - részletezte a tárlat koncepcióját az igazgató.
    
Mint hozzátette, a szárny melletti körtefás udvar egyik részét télikertté szeretnék alakítani, míg az onnan nyíló történelmi pincét borozóvá. Ennek szomszédságában működhet a jellegzetes magyar cukrásztermékeket és egyéb élelmiszereket, hungarikumokat, kínáló Dobos Delikát bolt. A múzeum tervei szerint a vendéglátóegységekbe a Kiskorona utca felől akkor is be lehet majd térni, amikor a múzeum főépülete nem lesz nyitva.
    
Kiss Imre elárulta, hogy a látogatókat nemcsak gasztronómiai élményekkel, hanem kulturális programokkal is szeretnék becsábítani a nyitvatartási időn túl. Ezért Óbudán is folytatódik majd az MKVM közkedvelt Kultea sorozata, amely külön közösségi térben várja a közönséget esti koncertekkel, előadásokkal, beszélgetésekkel és filmvetítésekkel.
    
Ha minden a tervek szerint halad, az épületegyüttes átalakítása a hátsó szárny megújításával 2013-ra fejeződhet be. "Az Árpád-híd felőli fészerben létrehozandó kiállítóhelyen mindenképpen szeretnénk a játékkal, illetve a szerencsejátékkal, mint a pénzügyi kereskedelem egyik ágával is foglalkozni. Ez abban is segíthet, hogy igazi családi múzeummá váljunk" - mondta.
    
Kiss Imre kitért egyik első szeptemberi programjukra is: az MKVM rögtön a nyitás után részt vesz a Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozatban. Ekkor a vendégek felfedezhetik például a még üresen álló borospincéket, és megtudhatják, hol osont ki esténként Krúdy. Az, hogy milyen néven nyitnak, még nem dőlt el: korábban a sajtóban megjelent a hír, hogy a múzeum elnevezése is megváltozik, de ez egyelőre kérdéses.