Szezonzáró aukció a Képcsarnoknál

(MTI) - Gerzson Pál akrillal farostra festett két tájképe, az Öböl és a Napkelte lett a legdrágább: 70 ezer forintról 200, illetve 240 ezer forintra licitálták. A harmadik Gerzson mű, egy olaj-vászon csendélet 65 ezer forintért ment el.

Németh Józsefnek, a hódmezővásárhelyi iskola meghatározó művészének ritkán kerül aukcióra vagy a műkereskedelembe alkotása. Most ilyen alkalom adatott, amikor gazdagon burjánzó növényzettel megfestett Vörös fűzfák című 1987-es olajképét kínálták 32 ezer forintról. Mivel sokan szerették volna megszerezni a méretes festményt, 200 ezer forintig tartott a verseny.

gerzsonpal_napkelte.jpg
Gerzson Pál: Napkelte

A két legutóbbi Képcsarnok-aukció rekordere, az egymillió forintot közelítő leütésekkel szereplő Vojnich Erzsébet nevéhez fűződik most is a legdrágábbra értékelt tételek egyike. Szobabelsőt ábrázoló papírképe 25 ezer forintról 190 ezerig szárnyalt. Ugyanennyit adtak Tölg-Molnár Zoltán mértani alakzatokból építkező Tűzfal című, 35 ezer forintról indított olajképéért.

Eleve a magasabb kategóriából, 85 ezer forintról indították a mára inkább videóművészként ismert Lux Antal 1974-es vásznát, az Emlékeket. A mű előzménye az Emlékképek című, a '80-as években festett sorozatnak. A grafikus elemekkel operáló olajkép 160 ezer forintot ért valakinek.

Orosz Gellért kubisztikus elemeket felmutató kék csendéletéért éppen százezer forinttal adtak többet 50 ezer forintos kikiáltási áránál. A festő másik műve, egy pasztell tájkép 46 ezer forintért kelt el. Angyalföldi Szabó Zoltán robusztus csendéleteiért 130, illetve 140 ezer forintot adtak, míg két grafikáját 34 és 40 ezer forinton ütötték le.

nemethjozsef_vorosfuzfak.jpg
Németh József: Vörös fűzfák

Elvitték mind a négy Schéner Mihály-képet. Legtöbbre, 110 ezer forintra egy mediterrán tengerparti részletet értékeltek, egy másik tengerparti tájat 70, egy csendéletet 85 ezer forintért vettek meg, míg egy szitanyomatot 18 ezer forintos kikiáltási árán.

Sugár Gyula 40 ezer forintra értékelt olajképeit 95, illetve 130 ezer forintra licitálták. Hincz Gyula 1931-ből való papírra festett aktjai 140 ezer forintra emelkedtek. Nádler Tibor papír munkája 110, Misch Ádám olajképe és El Kazovszkij akvarellje 100-100 ezer forinton kelt el.

Ötszörös árat, 60 ezer forintot ért el Mersits Piroska temperája. Kikiáltási árát 55 ezer forintra négyszerezte Házmán Ferenc kisméretű, figurális olajképe. Bálint Endre montázsa 60, Gyarmathy Tihamér filctollrajza 70, Gyémánt László két szénrajza 40-40 ezer forintért ért célba.