Szocreál árverés, másodszor

Képző

 
 
(MTI) - Magyar és külföldi gyűjtők azóta is keresték a galériát, jelezve, szívesen vennének még hasonló darabokat. S beadói oldalról is sok felajánlás érkezett, olyanoktól, akik szívesen megválnának a kommunizmus relikviáitól, szocreál művektől. 
    
Így nem volt nehéz meghozni a döntést, hogy folytatni kell a Soha többet...Harmadszor ! című árverést - mondta el Pintér Péter. Tágabb korszakhatárokkal, a második világháborútól a 60-as, 70-es évekig szólóan, 258 tételben. Ezek között voltak néhány tízezer forintos emléktárgyak, fotók, plakátok, zászlók, plakettek, intarziák, de több százezer, sőt milliós kikiáltású festmények, grafikák, szobrok is. 
    
Az anyag fele most is pártvezérek, politikai szereplők, munkásőrök, kétkezi munkások, építők, szántóvetők portréiból állt. Legtöbb mű Lenint és Sztálint ábrázolta, olykor együtt kettőjüket. Volt egy sor Marx, Engels és Rákosi arckép, de nem maradt ki Kun Béla, Szamuely Tibor sem. Ismert és ismeretlen alkotók munkái néhány tízezer és néhány százezer forint között találtak gazdára. Kisfaludi Stróbl Zsigmond Sztálint és Lenint ábrázoló kisplasztikája 600 ezer forintért kel el, egy ismeretlen szerző szobra a két vezérről 300 ezer forintra emelkedett. Olcsai Kiss Zoltán Lenin brüsztje 18 ezer forintért ment el, egy ismeretlen művész Lenin hazalátogat című olajképéért megadták a 280 ezer forintot. Sztálint leginkább plakátokon kedvelték, 10-30 ezer forintért vették. Keletje volt a munkásőr relikviáknak és a róluk készült festményeknek is. Egy munkásőr dísztányért 2500 forintról 20 ezerre licitáltak, a munkásőr pár című Zsolnay kerámia 80 ezerről 220 ezerig bírta, és egy ismeretlen szobrász munkásőr figurája 70 ezerre hatszorozott. 
    
Sok olyan mű is szerepelt a kínálatban, amelynek alkotója ritkán kirándult a szocreál területére. S ha nem is voltak mentesek a kor stíluseszményének hatásától, igazi művészetet képviselnek. Jeges Ernő komlói festményei, Mácsai István portréi, Czene Béla traktoros lánya, Károlyi Ernő tájképei és gyári jelenetei e körbe tartoznak. Csakúgy, mint Konfár Gyula nagyméretű Forradalom című kompozíciója és Kontuly Béla Metróépítkezése, amely amerikai gyűjteménybe került 1,5 millió, illetve 550 ezer forintért.  A legtöbbet, 1,6 millió forintot viszont magyar gyűjtő fizetett az olasz festő, díszlettervező, filmesztéta, Domenico Purificato Sérült forradalmár című, az 1952-es velencei biennálét megjárt olajképéért.
    
A Pintér Galéria csütörtökön is rendez árverést, akkor 150 kortárs, klasszikus festmény és műtárgy kerül kalapács alá. Úgy, hogy ebbe az anyagba is beillesztenek néhány klasszikus értékkel bíró, szocreál művet.