Tajvani kortárs művészek a Lumúban és a Műcsarnokban

Képző


yangmaolin_taiwancallingkiallitas_mucsarnok2.jpg
Yang Mao-Lin:Jataka Tale of Extraordinary Lova Vajradhara (részlet)

(MTI) - Mint azt Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója a megnyitón kiemelte, ilyen együttműködés még sosem valósult meg Budapesten. "Két kiállítás, két kurátori koncepció" - mutatott rá a főigazgató, hozzátéve, hogy a tárlatokon 25 művész több mint 200 művén keresztül ismerhetik meg a látogatók a kortárs tajvani képzőművészetet.
    

Bencsik Barnabás rendkívüli alkalomnak nevezte a főleg videoinstallációkat, képeket, fotográfiákat felvonultató kiállítást. "Egy olyan kultúra mutatkozik itt most be, amelyről viszonylag keveset tudtunk, de amely egyre fontosabb lesz számunkra" - mondta az igazgató, aki szerint nem kétséges, hogy Európa idővel megszűnik kulturális és gazdasági központ lenni.
    
"A globalizáció rengeteg negatív hatása mellett van egy olyan pozitívum is, hogy karnyújtásnyira kerülnek tőlünk olyan kultúrák, tradíciók, művészek, akikről korábban nem is hallottunk" - vélekedett Bencsik Barnabás.
    
Petrányi Zsolt, a Műcsarnok vezetője beszédében kiemelte: különleges élmény, hogy két aspektusban mutathatják be egy régió művészetét. Az igazgató-kurátor a Műcsarnokban látható - A szabadság fantomja alcímű - kiállításról elmondta: alapvető kérdésfelvetésük az volt, hogy a tajvani művészek hogyan viszonyulnak ahhoz az összetett politikai, történelmi "egzisztenciális kontextushoz", amelyben élnek. "Azt látom, hogy a Műcsarnok tárlatán filozofikusabb, poétikusabb alkotói metódust láthatnak a nézők, míg a Ludwig kiállítása (Határtalan sziget címmel) a művészek mindennapi élethez való viszonyát jeleníti meg" - vélekedett Petrányi Zsolt.
    

tzengyongning_taiwancallingkiallitas_mucsarnok.jpg
Tzeng Yong-Ning: Wild Fire
 
Kao Liai Marietta, a Tajpeji Képviseleti Iroda vezetője beszédében párhuzamot vont Tajvan és Magyarország politikai-földrajzi adottságai között, mondván Tajvan is hidat képez Kelet és Nyugat között. A vezető emlékeztetett arra, hogy Tajvan gyors fejlődése a művészetre is hatott, szerinte a jelenlegi kiállítás erre a változásra is reflektál.
    
Huang Caj-Lang (Huang Tsai-Lang), a Tajvani Szépművészeti Múzeum igazgatója pedig a tárlatot egy vacsorához hasonlította, amelyen a legfinomabb ételeket szolgálják fel. Az igazgató ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a két ország közötti kulturális kapcsolatok erősödni fognak a kiállítással.