Térbe zárt pillanat

Képző


budaivar_osztrakmagyarmonarchia.jpg
A Budai Vár Ferenc József korában

(MTI) - A tárlat műtárgyai a kiállítóhelyen kölcsönvehető piros-kék szemüveg segítségével térhatásúakká válnak. A kiállításhoz az iskolai csoportok feladatlapokat, a családok "sétáló füzeteket" kapnak. A látogatók szabadon leemelhető sztereó nézőke segítségével térhatású képet szemlélhetnek, vagy kényelmesen a padon ülve könyveket böngészhetnek, esetleg a kiállítás képeiből készült puzzle és kirakós kockákkal csiszolhatják elméjüket, frissíthetik föl emlékezetüket.

 
A korábban már a Magyar Nemzeti Múzeumban és a szegedi Kultúrpalotában is bemutatott kiállítás anyaga a nézők elé tárja többek között a XIX. század második felétől az első világháborúig az Osztrák-Magyar Monarchia hétköznapi életét és kiemelkedő eseményeit, valamint Európa és a világ számos fontos történését. Az érdeklődők bepillantást nyernek a monarchia polgári és nagyvilági életébe, megnyílnak előttük az európai fürdő- és idegenforgalmi központok, érzékelhetik a gyarmati világ változásait, és belekerülhetnek akár az első világháború frontéletébe is.
 
A kiállítás gerincét a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának és Felvinczi Sándor magángyűjteményének leglátványosabb képeiből digitális és anaglif-eljárás - a képeket színcsatornákra bontó számítógépes módszer - segítségével készült darabok alkotják.
 
Szentesen új elemekkel egészül ki a kiállítás: a múzeumpedagógusok fizika, történelem, földrajz és képzőművészeti múzeumi órákat építenek a tárlatra. Tavasztól pedig - kihasználva, hogy a sztereófotózást szemléltetőanyagok készítésére már nagyon korán alkalmazták az oktatásban is -, egykori szegedi oktatási segédanyagok újrafeldolgozásával háromdimenziós film is készül a látogatók szórakoztatására.