Bár a tésztahídépítés első hallásra leginkább a pudingreszeléshez hasonlít ? vagy is hajlamos az ember a gyerekek sokszor értelmetlennek ítélt játékaira asszociálni a hallatán ?, ez egy több évtizedes nemzetközi múltra visszetekintő műfaj, amelynek az utóbbi szűk tíz évében a magyar versenyzők az élvonalába kerültek. Ezen belül is leginkább a Budapesti Műszaki Főiskola, jelenlegi nevén Óbudai Egyetem hallgatói, amelynek Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán május 21-én rendezték meg a RECCS 2010 - VI. Közép-Európai Tésztahíd-építő Bajnokságot.
A tésztahídépítők versenye egyébként hihetetlenül izgalmas esemény, és korántsem arról szól a történet, hogy a csapatok órákon keresztül pepecselnek a szerkezetekkel. A nevezők reggel a kész híddal érkeznek, majd az alkotások ? ha megfelelnek az 1 méteres fesztáv, illetve az 1 kg-os maximális súly kritériumának ? egy ún. terhelőkeret segítségével válnak a rájuk nehezedő súly martalékává. A tésztahídra helyezett kampóval összekapcsolt mechanikus húzógép egyre nagyobb terhelésnek veti alá a szerkezetet, miközben a közönség egy kijelzőn követheti figyelemmel a növekvő kilók számát.
A csúcsponton, a híd megtörésekor nem csak az derül ki, hogy mennyi a teherbírása, de a megsemmisülés hogyanja azt is leleplezi, mennyire stabil szerkezettel állunk szemben. Több szervező is hangsúlyozza: a gyengébb híd apránként, szálról szálra, lassan adja meg magát, míg az igazán jó híd szabályosan felrobban. Ez egészen kézzelfoghatóvá válik a verseny pillanataiban is: a szinte haraphatóan fokozódó feszültség óriási tésztagejzírben oldódik fel például a győztes győriek, Györei Marcell és Czipó Dávid ?Zazi? fantázianévre hallgató hídjának esetében. Az anyagból bőven jut a közönség soraiba, de még a plafonra is - a gyönyörködtető pusztulást pedig csak tetőzi az első helyhez elegendő 369 kg-os (!) teherbírás.
A verseny rendezői a Széchenyi-év alkalmából a Lánchíd kicsinyített tésztamásának megépítésére is buzdították a vállalkozó szelleműeket: az egészen megdöbbentő darabokat is felsorakoztató mezőnyből meglepetésre az iráni Mehran Seyed Razaghi diadalmaskodott. A bajnokság tehát mostmár nem csak hazánkból és a határon túlról, de távolabbi országokból is vonzza az érdeklődőket. Kétségtelen: tésztaépítő-nagyhatalom vagyunk ? és ez nem kevés.