Tizenkétmilliós Szinyei Merse-kép a Belvedere aukcióján

Képző


szinyeimersepal_vadrozsabokor.jpg
Szinyei Merse Pál: Vadrózsabokor
 
(MTI) - Százhetvenhárom tételnyi, főleg XX. századi festményt tartalmazó változatos anyaggal rendezi március 26-i művészeti árverését a Belvedere Galéria. Az igazi nagy neveket is felsorakoztató kínálatban 21 alkalommal szabtak meg egymillió forint feletti indulási árat, és legalább ugyanennyi a milliót közelítő kikiáltás is.
    
A legtöbbet, 12 millió forintot egy hét évtizede rejtőzködő Szinyei Merse Pál olaj-vászon képért kérik. A Vadrózsabokor 1911-ből, Szinyei legsikeresebb korszakából való, abból az időszakból, amikor külföldön és Magyarországon egyaránt számos elismerésben részesült, berlini, müncheni kiállítását lelkes kritika fogadta, a Római Nemzetközi Művészeti Világkiállításon tizenkilenc műve különteremben szerepelt és nagydíjat kapott, Budapesten pedig a Képzőművészeti Társulat aranyérmét nyerte el, és gyűjteményes kiállításával nyitották meg 1912-ben az Ernst Múzeumot.
    
Ezen a tárlaton tűnt fel a Vadrózsabokor, amely a mostani aukción szerepel. Akkor még Tájképtanulmány volt a címe és a Szépművészeti Múzeum híres műtörténésze, Meller Simon tulajdonában volt. Eddig két aukción volt látható: 1920-ban és 1939-ben, ezt követően csak fekete-fehér fotóreprodukcióját tartották számon. A most előkerült kisméretű posztimpresszionista vászon igazi gyűjtői darab.
    

gulacsylajos_temeto.jpg
Gulácsy Lajos: Temető
 
Hasonló izgalmat kelthet a Belvedere szombati árverésén Gulácsy Lajos színes ceruzarajza, az elvarázsolt világot megjelenítő Temető (NaConxypan). Az 1916-ban készült kisméretű papírmunka 2,8 millió forintról indul.
    
Magas, 6,5 millió forintos kikiáltási árat kapott egy késői, 1932-ből való tempera munka Derkovits Gyulától, a Ház piros kúttal. A derűsen színes kép egykor a híres belvárosi cipész, Triznya József gyűjteményében volt. Az egyetlen hiteles Petőfi-portré festője, Orlay Petrich Soma édesanyját ábrázoló olajképének is híres tulajdonosa volt: az 1853-ban készült festmény a Szuk család birtokában volt, annak idején a képmást Petőfi Sándor nővérének férje, Szuk Mátyás zeneművész szerezte meg. A lehetséges új tulajdonos most 1,4 millió forintról kezdheti a licitversenyt. 
    

derkovitsgyula_hazpiroskuttal.jpg
Derkovits Gyula: Ház piros kúttal
 
A Belvedere Galéria árverésén mások mellett Kmetty János nagybányai tájképe, Nagy Balogh János csendélete, Scheiber Hugó Lángoló erdője, Czóbel Béla és Szőnyi István női portréja, Vaszkó Erzsébet Parkban című pasztellje, Kádár Béla csendélete, valamint Martyn Ferenc absztrakt kompozíciója is megvásárolható.