Többszörös szenzáció: legdrágábban aukción eladott Rippl-Rónai

Képző

Olyan egyetemes művészettörténeti jelentőségű Rippl-Rónai festmény bukkant elő Amerikában, amelyet eddig még reprodukcióról sem ismert a szakma és a közönség.
Rippl-Rónai József Kalitkás nő I. c. képe a chicago-i árverésen, Leslie Hindman aukciósházában közel 5 percig tartó hosszú licitben 50 000 dollárról indult. Lépdelt fölfelé az ár 20 ezrével, sok telefonos licitáló vett részt, az 500 ezer dolláros, vagyis a sokak által az átszámított 100 milliós határ elérése után a győztes vevő 520 000 dollárért, magyar pénzben az árverési jutalékkal együtt kb. 122 millió forintért jutott a műhöz.

Reméljük, az új tulajdonos a képet hazahozza Magyarországra, és a közeljövőben megnyílhat a lehetőség, hogy a magyar közönség 100 év után újra itthon üdvözölje ezt a Párizsban készült, majd egy időre hazakerült, végül egy fél évszázadot Amerikában töltött magyar remekművet.

Rippl-Rónai József - Kalitkás nő 1.
 
Az elért ár nemzetközi figyelmet kelt, külföldön is a magyar festészet értékeire irányítja az érdeklődést, hiszen Rippl-Rónai ár az eddigi amerikai Rippl-Rónai rekord ötszörösét érte el.
Mint ahogy azt a Kieselbach Galéria tulajdonosától, Kieselbach Tamástól megtudtuk a magyar festészet emblematikus képének, a Magyar Nemzeti Galériában őrzött Kalitkás nőnek a Budapesten 100 éve utoljára kiállított, elfeledett, most előbukkant változatának sikertörténete fél évvel ezelőtt indult. Tavasszal a chicago-i aukciósház a Rippl-Rónai Józsefről könyvet, életműkatalógust készítő Kieselbach Tamáshoz fordult. Miután a képet egy napra Párizsba hozták neki, és így meggyőződhetett a festmény valódiságáról, az ő garanciájával Bernáth Mária (a Magyar Nemzeti Galéria Rippl-Rónai kiállításának rendezője, a katalógus szerkesztője), Csernitzky Mária és Boros Judit művészettörténészek, Rippl-Rónai szakértők is elismerték a felfedezés jelentőségét.
Rippl-Rónai - Önarckép Rippl-Rónai 1920 körül
 
Kezdetben a tulajdonosok és az aukciósház nem ismerte fel a kép fontosságát ( a nyomtatott katalógusban még 30-50 ezer dolláros becsült áron szerepel, vagyis az aukciósház a képet 6-10 millió forint értékűre becsülte), de a kutatások sikerével, és a kép ismertségével párhuzamosan ez az értékítélet megváltozott.
Az aukció sikert hozott a modern magyar festészetnek, sikert hozott a chicago-i aukciósháznak, sikerrel zárult az intenzív kampány, amivel Kieselbach Tamás felhívta a figyelmét erre a páratlan alkotásra az összes elérhető gyűjtőnek és a közvéleménynek.

Kieselbach Tamás hangsúlyozta: ilyen sikerekben, ilyen kimagasló árakban tükröződhet a nem kellően ismert, és alulértékelt magyar festészet. Sikerült megoldani azt a nem könnyű feladatot, hogy egy Magyarországon ismeretlen tengerentúli aukciósház 1100 tételes aukcióján egy ott lévő magyar képre úgy hívja fel a figyelmet, mintha legalábbis a kép Magyarországon kerülne árverésre. Azt csak elképzelni tudjuk, mi lett volna, ha Rippl-Rónai József Kalitkás nő I. című műve itthon kerül aukcióra és itthon áll ez a fél év rendelkezésre a kép aukcióra való felkészítésére, a közvéleménynek való prezentálására, eladására. Mert ma még magyarok a gyűjtők és a vevők -mondotta végezetül a galéria tulajdonos, művészettörténész.