Tökjó

Képző

Töktörténelem

A tökről a spanyol és francia felfedezők méltán gondolhatták, hogy az amerikai indiánok kedvelt vadon növő csemegéje. A nagy tömegben talált fajokat azonban már termesztették a Dél-Nyugaton és a Szent Lőrinc folyó mentén. Őshazájuk feltehetően Mexikó és Közép-Amerika lehetett.
Ugyanakkor 25-26 fajuk Észak-Amerikában is őshonos. A tök a felfedezések idején mind Ázsiában, mind Európában ismeretlen volt. Az őslakók számára azonban legalább olyan fontos eledelnek számított, mint a bab vagy a kukorica. De alkalmazták hólyagbántalmak kezelésére és fájdalomcsillapításra is. Az 1500-as években a spanyolok magukkal hozták Európába. A XVIII. századra Itáliában már termesztették vékony héjú, hosszúkás változatát, amelyet később cukkíninek nevezték el. A XIX. századig mégsem vált közkedveltté, s bár Ázsiába és Afrikába is eljutott már az 1600-as években, további sorsáról nincsenek biztos információink.

A töklámpás legendája

Novemberre virradó éjjel megszűnik a tér és az idő minden törvénye, hogy a szellemvilág akadálytalanul érintkezhessen az élők világával.

A Halloween elválaszthatatlan kelléke a töklámpás és a fáklya, amely a gonosz szellemek elriasztására szolgál. A modern mágia szerint ez a nap a legmegfelelelőbb a halottidézésre.

Magyarországra az Egyesült Államokból került át ez az ünnep. Ma már szinte mindenki ismeri a hagyományát, de még csak kevés helyen tartják meg. A Halloween szó az óangol All Hallow Een szavakból származik.

Töklámpást Írországban készítettek először. Elkészítésének alapjául egy ír legenda szolgál. A legenda szerint Stingy Jack, azaz Fösvény Jack, túljárt az ördög eszén, és az ördög csak úgy tudta eredeti alakját visszanyerni, hogy megígérte Jacknek, nem viszi el lelkét halála után a pokolba. Mikor Jack meghalt, fösvénysége miatt a mennyországban sem fogadták be, ezért aztán lelke ma is a földön kóborol. Az ördög izzó szenet adott neki, hogy sötét éjszakákon azzal világítsa meg az utat. Jack a szenet kivájt, kifaragott tökhéjba tette, és azóta is így kóborol a világban.

Töklámpás verseny

1999-ben, egy hűvös őszi ünnepség vette kezdetét Szőlőskislakon, Balatonboglártól 5 km-re. A gyermekek lázas izgalommal készülődtek napok óta az új mókára: Töklámpás verseny-t rendezett a falu. Ezzel a szervezéssel hagyományt teremtettek. Azóta minden évben megrendezik a versenyt, amikor a falu házainál töklámpások nevettetik, ijesztgetik az arra járó érdeklődőket. Ilyenkor nagy a nyüzsgés a faluban. Mindenki kíváncsi a szomszéd, barát, ismerős lámpásaira, ezért az emberek felkerekednek, hogy körbejárják a falut. Elindul Balatonboglárról egy városnéző kisvonat, a "Lelle Expressz", hogy utasai is részesei legyenek a látványosságnak. A zsűri pedig megtekinti és értékeli a lámpásokat.

Idén 2002. október 12-én, szombat 17.30-tól félóránként indul a boglári művelődési háztól városnéző kisvonat Szőlőskislakra, ahova a boglári nevezőket is várják töklámpásaikkal! Ezalatt a művelődési házban 17 órától kiállítás nyílik a helyi alkotók munkáiból. 2002. október 13-án (vasárnap) 14 órakor, az ABC előtti téren, a színpadnál kihirdetik a Töklámpás verseny győzteseit.

Garami Márta: Halloween, a halott szellemek éjszakája