Török Richárd 1979-ben kapott szobrász diplomát a Képzőművészeti Főiskolán. Mestere Somogyi József szobrászművész volt. A mester és a szakma korán felismerte kiemelkedő tehetségét. A fiatal szobrász hamarosan számos kiváló köztéri megbízást kapott. Rendkívüli érzéke volt a klasszikus szobrászat erényeinek és a kisérletező kortársművész önálló plasztikai fogalmazásának ötvözéséhez. Rendkívüli módon mintázott. Mindig a szobrokhoz vonzódott, ezek a megrendelések jelentettek számára izgalmas kihívást, szenvedélyes feladatot.
 
Több mint húsz köztéri alkotása közül az Oszlop (1983) a Hippokrátesz (1985) és a Liszt Ferenc portré (1985) Budapesten középületekben, a II.Rákóczi Ferenc mellszobor (1990) Fényeslitkén, a Katona József mellszobor (1990) Kecskeméten, II. Világháborús emlékmű (1990) Györkönyben, Oszlopos Szent István (1988) Székesfehérváron, a Petőfi síremlék (1985) Münchenben, a Bartók Béla mellszobor (1985) Londonban, a kétalakos Szokratész megkísértése - Melocco Miklóssal közös alkotás - (1991) Camberrában, a Kossuth Lajos portré és a gróf Széchenyi István portré márvány oszlopon (1991) New Yorkban került elhelyezésre. Valamennyi szobra bronzból készült, márvány vagy gránittalapzattal. A portrék márvány lapjai és oszlopai nem posztamensek, hanem a mű egyenértékű részei, nem tartották, hanem kiegészítették azt - légiesen, könnyedén. Elegánsan.
 
Török Richárd 1993. január 21-én 39 éves korában Budapesten halt meg. Halála napján a műtermében állt egy félkész mű a "Befejezetlen Madonna#8220;. Hagyatékát Szülei gondozzák, nem kevés anyagi áldozatot vállalva érte. így került felavatásra később Pápán a Kossuth Lajos portré (2002), Pannonhalmán az egészalakos Szent István, Piliscsabán a Befejezetlen Madonna (2004).
 
Török Richárd életműve a Szülők és a város önkormányzata akaratából most végleges elhelyezésre került Vasváron és így folyamatosan látogatható. Méltó helyen, a XVI. századi dominikánus templom rendházának Sárkány-tornyában (Helytörténeti Múzeum) várja a látogatókat: Bartók Béla, Katona József, Móra, Kosztolányi, Latinovits gipsz, Szent István terrakotta és bronz, II. Rákóczi Ferenc, gróf Széchenyi István, Kossuth Lajos bronz portréja. Az Oszlop gyönyörű messzire mutató, légies figurája a Nemzeti Galériából költözött ide. Elhelyezésre került az Oszlopos Szent István, a györkönyi II. világháborús emlékmű lehunyt szemét az ég felé emelő fiatal katona archaizáló portréja és a Befejezetlen Madonna abban a formában, ahogyan a művész itt hagyta. A felsorolás nem teljes és nem végleges. További munkák várnak öntésre előkészítve.
 
Aki a 8-as főúton Szombathely felé igyekszik érdemes megállni, mert 300 méterre a Vasvár táblától különös művészi élmény várja. Egy most már örökké fiatal szobrász véglegesen lezárt, teljes életművével találkozhat egy kisváros okos, kulturált és humánus döntése nyomán. Jegyezzék meg: Vasvár. Megmentettek egy tragikus és kiemelkedő életművet a felejtéstől.

Angyal Mária
Művészettörténész

Fotó: a szerző