A történelmi festészetből ad ízelítőt a Wosinsky Mór Múzeum

Képző

(MTI) - A május 31-ig látható tárlathoz a zalaegerszegi Göcseji, a kaposvári Rippl-Rónai és a székesfehérvári Szent István Király Múzeum gyűjteményéből válogatott a szekszárdi intézmény - mondta Lovas Csilla, a tárlat rendezője.

   
A bemutató húsz alkotást, köztük tizenhat olajfestményt és pasztellképet, valamint Than Mór és Madarász Viktor műveinek litografált változatait tárja a közönség elé. A képek a honfoglalástól 1848-ig terjedő időszak magyar történelmének eseményeit - a török-kori küzdelmek idejéből Nándorfehérvár és Szigetvár ostromát, a mohácsi csatát, Budavár visszavételét - ábrázolják.
   
A legkorábban készült mű egy ismeretlen barokk mester alkotása: a Szent István felajánlja Máriának Magyarország koronáját című, XVIII. századi kép, amely a Göcseji Múzeum tulajdonában van, eredetileg a zalaegerszegi megyeháza főispáni hivatalának készült. Kiállítják Feszty Árpád A magyarok bejövetele című festményéhez készült vázlatát is, amelyet a művész a ma Ópusztaszeren látható körképen is felhasznált. A tárlat része még Madarász Viktor Rákóczi-portréja, Székely Bertalan vázlata a Thököly Imre búcsúja című alkotáshoz, valamint Rippl-Rónai József 1906-os, Rákóczi temetése Kassán című pasztellképe is - tette hozzá a rendező.
   

ismeretlenfesto_vilagosifegyverletetel_by_wosinskymormuzeum_crop.jpg
 Ismeretlen festő: Világosi fegyverletétel, órakép
 
Lovas Csilla érdekességként említette, hogy négy zenélő képórát is láthat a közönség. A XIX. században kedvelt alkotások egyike a női szalonok népszerű témáját, a magyar rendek Mária Teréziának tett felajánlását ábrázolja, amelyhez a Palotás dallama szólal meg, egy másikon Zrínyi kirohanása látható a Hunyadi-induló kíséretében.