Tűzzománc művészek alkotásaiból nyílt kiállítás Kecskeméten a Cifra Palotában

Képző

(MTI) - Tűzzománc művészek alkotásaiból nyílt kiállítás vasárnap Kecskeméten a Cifra Palotában.

Az augusztus 28-ig megtekinthető tárlaton az idei nemzetközi zománcművészeti alkotótelepen készült alkotások láthatók - döntően táblaképek, domborművek, dísztárgyak és ékszerek -, egy külön teremben pedig a most 70 éves, kecskeméti Túri Endre festő-és zománcművész életmű kiállítása.

A 31. alkalommal megtartott nemzetközi alkotótelepre az idén hat ország csaknem negyven képzőművésze jött el, hogy a tűzzománc európai fellegvárának tekintett hírös városban elsajátítsa a zománcművészet technikáját vagy meglévő tudását tovább fejlessze.

Az hathetes turnus zárását jelző közös kiállításon több mint száz műalkotás látható. Ezek jól érzékeltetik a képző- és iparművészet legnemesebb hagyományait ötvöző zománcművészet sokoldalúságát, drámai kifejezőkészségét, pompázó színvilágát illetve az egy színen belül is felvonultatott árnyalatok gazdagságát.

Az alkotótelep házigazdája ezúttal is a kecskeméti székhelyű Nemzetközi Zománcművészeti Alkotóműhely (NZM)volt, amelyet a hagyományokhoz híven a vendégművésze most is megajándékoznak egy-két alkotással.

"A művészeti tábor résztvevői egymást kölcsönösen ihletve, inspirálva az idén két javasolt témakör jegyében dolgoztak. Részint a már több esztendőn átívelő vezérfonal, az időkapu fogalomköréhez kapcsolódóan, részint a szabad kísérletezés elve alapján készítették el kompozícióikat" - mondta el Gyergyádesz László, az alkotótábor házigazda intézményének vezetője az MTI-nek.

A kiállítás megnyitója alkalmából adták át a világ legnagyobb kortárs zománcművészeti gyűjteményét magáénak tudható NZM nagydíját, amelyet a tábor résztvevői számára alapítottak.

Az idén ketten érdemelték ki az elismerést: Radka Urbanova /Prága/ és Matko Evgeny /Moszkva/.

A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete nagydíját Hévizi Éva festőművész vehette át.

A megnyitón többen méltatták a 70 éves Túri Endre munkásságát és életművét, rámutatva, hogy a "nagyvilágban sokkal inkább ismerik és elismerik művészetét, mint Magyarországon" ..., "nagyra értékelik világviszonylatban egyedülálló technikai tudását", amit például az azsúrzománc vagy a bizánci rekeszzománc felelevenítésével készült kompozíciói is igazolnak.

"Önálló életmű értékű az a tevékenység is, amit Túri Endre a nemzetközi alkotóműhely művészeti vezetőjeként tett, különböző nyelvű, stílusú, habitusú művészeket összehozva és alkotó békében megtartva" - mondta köszöntőjében Buda Ferenc, Kossuth-díjas költő, utalva arra, hogy a születésnapját ünneplő művész több mint másfél évtizede szellemi, művészeti vezetője mind a műhelynek, mind az évente visszatérő nemzetközi alkotótábornak.