Új alkotással bővült a Munkácsy-vándortárlat

Képző

(MTI) - Pákh Imre elmondta: a 64x50 centiméteres olajfestmény nagy valószínűséggel Munkácsy francia barátját, Julien Adolph-ot ábrázolja, aki korának ismert zenetörténésze volt. Munkácsytól két, Juliennek dedikált festmény vált ismertté, az egyik a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában lévő önarcképe, a másik a most bemutatott alkotás, amelyen franciául a "barátom Julien" felirat és a művész aláírása szerepel. A portréalany Pákh Imre szerint Munkácsy közeli barátja lehetett, mert a dedikáció ellenére levelezésében nem találkozni nevével.
 

uj_munkacsy_mihaly_festmeny_szekszard_horvath-istvan_pakh-imre_dvett20090203002.jpg
Horváth István, Szekszárd polgármestere és Pákh Imre az "új" képpel
 
A műgyűjtő a kép eredetéről annyit árult el, hogy egy szemfüles magyar galériatulajdonos egy francia kisváros aukciós házának árverésén jutott hozzá, ő pedig 2008-ban vásárolta meg. A festménynek összesen két tulajdonosa volt; szavai szerint az eredeti tulajdonos családjának negyedik, ötödik generációja már nem igazán tudta, hogy milyen értéket képvisel a mű, amely Pákh Imre szerint Munkácsy egyik legjelentősebb portréja.
 
Az alkotás értékéről szólva elmondta, hogy bár harmincmillió forintra biztosították, mintegy kétszer ekkora összegért jutott hozzá.
 
A jellegzetesen sötét hátterű festményt három magyar szakértő, köztük Boros Judit és Bakó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténészei vizsgálták meg, emellett megbízható technológiákkal is igazolták a kép eredetiségét - jegyezte meg a legnagyobb, magánkézen lévő Munkácsy-gyűjtemény tulajdonosa. Kiemelte, hogy Magyarországon eddig még nem ismert alkotásról van szó.
 
A Munkácsy-tárlat Szekszárdon március 8-ig látható, azt követően Győrben tekintheti majd meg a közönség. Mint Pákh Imre korábban közölte, tárgyalnak arról, hogy 2010-ben Bécsben rendezik meg a kiállítást, de elképzelhető a bemutató Moszkvában és az Egyesült Államokban is.
 
Korábban: