Új állandó kiállítás nyílt a Természettudomány Múzeumban

Képző

 
(MTI) - Jelentős mérföldkő az intézmény életében az új állandó tárlat. A többi között az Új Magyarország Fejlesztési Terv 198 millió forint támogatásával lehetővé válik, hogy a Lovarda megújuljon: eddig az emeleti kiállítás valósult meg, mely a földi élet sokszínűségét villantja fel - mondta Hammerstein Judit, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium  kultúráért felelős helyettes államtitkára megnyitó beszédében. A múzeum munkatársai már dolgoznak az ásványokat, valamint a Kárpát-medence dinoszauruszait bemutató kiállításokon, a Lovarda földszintjén pedig a Természetismereti Műhely kap helyet.
    

A múzeumok az állandóságot és a folytonosságot képviselik. Minden egymást követő korosztálynak meg kell mutatni az értékeket - hangsúlyozta Matskási István, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója. A korábbi állandó tárlat már "megkopott", szeretnék megmutatni újabb eredményeiket és az intézmény gyűjteményét.
    

A kiállítás forgatókönyvén közel 1 éven át dolgoztak, a felépítése 6 hónapig tartott - tájékoztatta Bajzáth Judit, a tárlat szakmai rendezője. A fő célcsoport a 12 éves gyerekektől az egyetemistákig terjed, általános iskolásoknak és középiskolásoknak tarthatnak itt foglalkozásokat a szaktanárok. A kiállítás nem azt mutatja be, hogy mit rombolt le, mit tett tönkre az ember, hanem a megmaradt szépet, amelyet meg akarunk ismerni és védeni.
    
Az érdeklődők szeme elé több száz eredeti preparátum, számos életnagyságú rekonstrukció és sok-sok fénykép varázsolja a hazai tájak változatosságát, az élőhelyek fajgazdagságát és példákon keresztül a fajok genetikai sokszínűségét. A magyarországi tájakon tett felfedezőúton a látogatók megismerhetik és megérthetik azokat a múltban lezajlott geológiai és evolúciós folyamatokat, amelyek a mai Magyarország élőhelyeinek és az ott élő fajoknak a kialakulásában szerepet játszottak.
    
 
A közönség találkozhat a többi között a Rudapithecus életnagyságú rekonstrukciójával, megismerkedhet a vizek világával és az erdő talaján élő állatokkal, a hazai erdők növényeivel. A hegyvidékek élővilága mellett bemutatkozik az Alföld növény- és állatvilága, majd a települések, az emberi környezet világa látható. Az érdeklődők megtudhatják, hogy mely fajok alkalmazkodtak az ember életmódjához és költöztek be a házakba, fűszereket szagolhatnak, különböző anyagokat tapinthatnak és bekukkanthatnak a szekrényekbe és hűtőbe is. 
    
A Sokszínű ÉLET - Az élet bárkája című részben a látogató besétálhat a fa bárkába és megtekintheti az "egzotikus" világot: a többi között csigákat, kagylókat, madarakat és főemlősöket. A szakmai rendező hangsúlyozta: a kiállított tárgyak 80 százalékát eddig nem láthatta a publikum, a főemlősök között pedig még Xantus János gyűjteményéből is szerepel egy darab.