Az új beadások megemelték a licitáló kedvet

Képző


schenermihaly_apart.jpg
Schéner Mihály: A part

(MTI) - Valóra vált a Képcsarnok azon elképzelése, hogy a raktári anyagot új, lakossági beadásokkal gazdagítva jobb eredményeket lehet elérni. Az újonnan beszerzett, magasra árazott, kvalitásos képek, plasztikák mind elkeltek, és talán magukkal húzták a meglévő készlet olcsóbb tételeit is.
    A legtöbbet, 600 ezer forintot Márffy Ödön pompás virágcsendéletéért adták, igaz, ennyi volt a kikiáltási ára is. Az Operaházat ábrázoló Berkes Antal-festmény a művész legjobb korszakából 180 ezer forintról 320 ezerig, Vén Emil velencei tájképe 180 ezerről 260 ezerig jutott.
    Borsos Miklós három bronz kisplasztikája közül az 1980-as Aphrodité és egy lószobor 190, illetve 120 ezerért ment el, a Szent Ferenc-szoborért 90 ezret adtak. Medgyessy Ferenc lovasszobra 50 ezerrel haladta meg 140 ezer forintos kikiáltási árát.
    Sokan versenyeztek egy Schaár Erzsébet-kisplasztikáért, joggal, hiszen a művésztől alig lehet bármit is venni. Az Apám című bronznál végül 320 ezer forinton koppant a kalapács. Egy jelzett Kerényi Jenő-kisplasztikát 300 ezer forintért vittek el.
    Mint a legutóbbi Képcsarnok-árverésen, Tóth Ernő groteszk kisbronzait most is felverték 130, 160 és 260 ezer forintra. Egy ismeretlennek tulajdonított, modern vonalú bronzszoborért hosszan folyt a vetélkedés; talán sejtették, ki a szobrász, mert 60 ezerről 220 ezerig licitálták.
    A raktári anyagból is többször regisztrálhattak magas leütést. A Képcsarnok-árverések sztárja, Váli Dezső ezúttal is sokakat vonzott, 1975-ös olajképe ennek tudatában már 150 ezer forintról indult, és eljutott 400 ezerig.
    Demény Miklós konstruktív csendélete a 70 ezres kikiáltási árról 280 ezer forintig jutott. Azt is sejteni lehetett, hogy Szentgyörgyi Kornél absztrakt kompozíciója sokat ér, 75 ezer forintos indulás után 170 ezernél ütötték le. Százezer forintért vitték el Bartl József szentendrei tájképét, 110 ezret adtak Óvári László geometrikus kompozíciójáért.
    Schéner Mihály csendélete és tájképe 90, illetve 140 ezret ért meg valakinek, Molnár Sándor két akvarellje pedig 70-70 ezer forintért kelt el.