Újabb értékes, a megszálló németek által elrabolt festmény tért vissza Lengyelországba

Képző

 

(MTI) A festményt a lengyel külügyminisztériumban rendezett ünnepségen mutatták be csütörtökön Radoslaw Sikorski külügyminiszter jelenlétében, aki hangsúlyozta, hogy a tárca folytatja erőfeszítéseit a többi, a megszállók által elrabolt műkincs visszaszerzésére.
 
Idén már több értékes rablott festmény tért vissza Lengyelországba: először Aleksander Gierymski Narancsárus nő című képe, majd Julian Falat két alkotása, végül pedig most a győztes hadvezérről már a bécsi diadal után, ismeretlen mester által festett portré.
 
Sobieski arcképének visszaszerzése "valódi villámháború" volt ? írta a Rzeczpospolita című lengyel lap. A külügyminisztérium közbelépésére sikerült a festményt visszavonatni egy hamburgi aukcióról, és egyheti intenzív tárgyalások eredményeként a kép már meg is érkezett a varsói Nemzeti Múzeumba.
 
A festmény a XIX. században a svájci Rapperswil Lengyel Múzeumába került, ahonnan a XX. század 20-as éveiben adták át Varsónak. A második világháború alatt a németek a Főkormányzóság varsói körzetének székhelyére vitték, a (később elpusztult) Brühl-palota falán függött, amiről egy, a hátoldalán lévő pecsét is tanúskodik. A háború végén Németországba került. Lengyelországnak egyetlen zlotyt se kellett fizetnie a festményért, összhangban a varsói külügyminisztérium alapelvével, hogy nem fizet az elrabolt műkincsekért. Ezt az alapelvet nem mindig sikerült érvényesíteni: a Narancsárus nőért például fizettek ? szerencsére akadtak szponzorok.
 
Szakértők azzal számolnak, hogy a gazdasági válság miatt egyre több rablott festmény tűnhet fel különböző aukciókon. A lengyel kulturális minisztérium folyamatosan ad ki katalógusokat a háborúban eltűnt műkincsekről, és juttatja el azokat aukciósházakhoz és lengyel konzulátusokhoz világszerte.