Újjá (és meg)születő szállodák a fővárosban

Képző

A belvárosban sétálva mostanában a nézelődő arra lesz figyelmes, hogy sorra szépülnek meg, épülnek újjá a városrész ódon hangulatú, régi épületei. Különösen igaz ez azokra a szállodákra, amelyeket felújítanak, XXI. századivá varázsolnak.
A megújulás persze hatással van a városképre, ám a hatalmas beruházásokat követően egymást érik majd a hotelek, konferenciaközpontok. Ki gondolná, hogy az egymás sarkában lévő szállodák nemhogy gyengítenék a másik piaci lehetőségeit, rentábilisak maradnak. Ma ugyanis a hotelek 70 százaléka vagy szállodalánc tagja, vagy utazási irodákkal áll szerződésben - mondta érdeklődésünkre Wildner Gábor, a VIII. kerületi önkormányzat vagyongazdálkodási főosztályának vezetője.
Mint kifejtette: nem befolyásolja egy szálloda működését, hogy mennyire található tőle egy másik, nyugati országokban is az utcákon végig csak hotelekkel lehet találkozni, hazánkban pedig már az is jónak számít, ha egy hotel 60-70 százalékos kihasználtsággal működik. Ráadásul a szállodák államilag preferáltak, vagyis az első öt évben tulajdonosaik kedvezményes adót fizetnek. A most befektetőt nagy veszteség nem éri, hiszen a hotelek értéke az EU- csatlakozást követően akár négy-ötszörösére is felszökhet, tehát a teljes felszereltséggel együtt sokat érnek majd.
Kihasználtságuk egyébként a pillanatnyi gazdasági helyzettől is függ, a Magyarországra látogató turisták nyugati árakon juthatnak szálláshoz, ám a szolgáltatások színvonaláról ez olykor már nem mondható el. Többször lehetett már hallani, hogy a vendéglők visszaélnek a külföldiekkel szemben - mondta Wildner Gábor.

Az egykori New York Kávéház enteriörje

Az újuló szállodák építésénél a tulajdonosok szinte mindenhol ragaszkodnak egy kis nosztalgiához. A legendás hírű New York Kávézót olasz tulajdonosa például régi pompájára, eredetei állapotára állítja vissza, a palota többi részére viszont ötcsillagos luxusszállodát álmodott meg.
A New York kávézóban gyülekeztek egykor a Pesti Napló szerkesztőségének, majd a Nyugatnak a munkatársai, kritikusok hada állomásozott itt, és e helyen szerveződött meg a magyar film-és moziszakma is. A "színházi emberek" és a képzőművészet jelesei szintén a főváros egyik leghíresebb és legpatinásabb kávéházának voltak hű vendégei.
Az 1894-ben épült New York Kávézó tulajdonosa, az olasz Boscolo Group SpA. ígérete szerint 2003 tavaszán ismét fogadhatja látogatóit. A szállodákat üzemeltető cég két évvel ezelőtt tett szert 2,15 milliárd forintért a palotára, valamint a hozzá kapcsolódó, az Athenaeum
Nyomdának egykor helyet adó Osvát utcai épületegyüttesre, amelyet mintegy 10 milliárd forintból rekonstruál, és alakít át luxusszállodává. A műemlékké nyilvánított épületet két ütemben újítja fel a kivitelező.
Az elsőben a kávézót és a szálloda kisebbik részét alakítják ki, a második ütem során pedig az Osvát utcában fejezik be a szálloda nagyobb hányadát képező részeket, valamint a háromszintes mélygarázst, a konferenciatermeket, üzletsorokat.

A Grand Hotel Royal homlokzata

Nem messze a New York kávézótól, a Józsefvárosban található a Palace Hotel, amely Hotel Novotel Budapest Centrum néven augusztusban nyílt meg.
A 91 éves, az előzőhöz hasonlóan szintén műemlék-épület homlokzatát eredetei formájában csodálhatjuk meg. A négycsillagos szálloda régi nevét már csak az étterem őrzi, amelyet szintén eredetei állapotára állították vissza, akárcsak az előteret és a galériát.
A Palace Hotel teljes rekonstrukciója 4 milliárd forintot emésztett föl. Az új hotelben 227 szoba várja vendégeit, és a modern igények szerint építették fel a 210 férőhelyes parkolóházat, valamint a 400 személyes konferenciaközpontot.

A Grand Hotel Royal építkezése

Szintén ősszel nyitja meg kapuit hazánk legrégebbi szállodája, az Erzsébet körúton álló Grand Hotel Royal, amelynek rekonstrukciója 49 millió euroba kerül.
Az épület 1894-ben Ray Dezső tervei alapján készült, báltermét rövidesen mozivá alakították, amely Royal Apolló, később Vörös Csillag néven működött. Az épület eredetileg kettős cour d#8217;honneur-os beépítésű volt, vagyis a mozi, illetve a pálmakert mellett egy U alakú, öbölszerű kiképzése volt, amelyet az ötvenes években végzett átépítés során megszűntettek.
A szállodát 1991-ben bezárták, mert olyan állapotúvá vált, hogy azt teljesen le kellett bontani, csak a körúti homlokzata és a moziként funkcionáló bálterem maradt felújítható állapotban.
Az ország legrégebbi szállodáját Marosi Miklós (KÖZTI RT.) tervei szerint 45 ezer négyzetméter alapterületen újították fel, és visszaállították a cour d#8217; honneur-os rendszert is. A Corinthia Grand Hotel Royal épületéhez kapcsolva 24 teljes felszereltségű apartmant, kiállítótermet, és többszintes autóparkolót hoztak létre.
A beruházás keretében 415 vendégszobát, kávéházakat, éttermeket, konferenciatermeket, üzleteket alakítottak ki úgy, hogy megőrizték a homlokzat és a bálterem eredeti állapotát. Az ötcsillagos luxusszállodát a szállodaláncot üzemeltető máltai Corinthia Hotels International Limited működteti majd, akárcsak a Corinthia Aquincum Hotelt.
A szállodakonszern emellett Csehországban, Máltán, Portugáliában, Gambiában, Tunéziában és Törökországban további 19 négy-és ötcsillagos hoteleket tart fent.