(MTI) Az vándorkiállítás első helyszíne a dévai művészeti galéria volt, hétfőtől péntekig pedig már a vajdahunyadi művészeti galériában, október 10. és 14. között a hátszegi művelődési házban, majd október közepétől november 12-ig ismét Déván, a múzeumban tekinthetők meg a fényképek.
A fényképek többségét 1903 és 1916 között készítette a dévai születésű Nopcsa Ferenc a Balkán-félsziget albánok lakta területein, a mai Albánia, Koszovó és Macedónia vidékein. A fotók kisebb része szűkebb pátriájában, a dél-erdélyi Hátszeg vidékén, valamint a húszas években tett olaszországi utazása során készült. A fényképek eredeti példányait Bécsben és Londonban őrzik ? írja a vándorkiállításról a Nyugati Jelen című aradi napilap honlapja.
A tudós fényképész, aki az Osztrák-Magyar Monarchia kémje is volt, a 20. század elején fényképezte le a nyugati civilizációtól még elzárt albán nép életét és szokásait, természeti környezetét.
A kiállítás egyik kezdeményezője és szervezője, a bukaresti SENS civil egyesület más módon is ápolni kívánja Nopcsa báró emlékét. Céljai között szerepel a nemesi család egyik ősi fészke, az elhanyagolt, összeomlás szélén álló szacsali kúria felújítása, majd benne Nopcsa-emlékmúzeum létesítése. Az ehhez szükséges 6-7 millió eurót pályázaton akarják előteremteni.