Városi tájképek

Képző

szutsmiklos_2007_4s.jpg
A tizennyolcas
 

Szűts Miklós festményeiből legutóbb 2006-ban a IX Galériában láthattunk válogatást. Akkor, ennek a belvárosi kis kiállítóhelynek a terében különösen hatottak azok a tájrészletek, amelyeket egy évvel korábban a Millenárison szemlélhettünk. Szűts Miklós képei a szó szoros értelmében olyanok, akár az ablakok, amelyek a szomszéd utcára, a szemközti térre, a környékbeli háztömbökre, esőben ernyőjükbe kapaszkodó járókelőkre nyílnak. A képek előtt álló ember pedig ugyanúgy vágyódik az odakinti tág tér után, mint az ablaknál szemlélődő. Mert minek is lesnénk kifelé, ha jó nekünk idebent?

 
VÁROSI TÁJKÉPEK
Szűts Miklós: Városi tájképek, kiállítás.
Aulich Art Galéria (V. Aulich utca 5.), március 12., 18 óra.
A kiállítás április 12-ig látható munkanapokon 7-19 óráig.

Ezért fontos, hogy a Városi tájképek című kiállítás az Aulich Art Galéria hét nagy termében nyílik meg. Ez egyben lehetőség arra is, hogy a művész áttekintse az alkotói pálya egy időszakát.

 
"Az utóbbi négy-öt év munkáit mutatom be" - mondta el Szűts Miklós. - "Az elrendezés kronologikus, és bizonyos sorozatokat válogattam össze. A Párizsról és a Kecskemétről festett képek már nincsenek benne, ezek teljesen más világot jelenítenének meg, mint például az anyagban szereplő Budaörs-sorozat."
 
"Egy kivétel van" - teszi hozzá a művész -, "egy toszkánai kép. A kiállítás rendezésében segítő feleségemmel, Vojnich Erzsébettel együtt úgy éreztük, ennek helye van a kiállításon, noha színesebb, élénkebb, mint a többi mű. A tárlaton látható néhány munka a Millenárison, a IX Galériában és a Kiscelli múzeumban rendezett kiállításról, de szerepel tíz vadonat új festmény is. Ezeket a honlapomra sem tettem fel. A helyükön az áll, hogy a képek megtekinthetőek az Aulich Art Galériában."
 
A kiállítást Dés László nyitja meg, aki a beszédet követően remélhetőleg megszólaltatja szaxofonját is.
 
Szüts Miklós
szutsmiklos.jpg
Forrás: kieselbach.hu
1945. július 29-én született Budapesten. A Képzőművészeti Főiskola elvégzése után a festés mellett tervező grafikusként dolgozott, előbb a József Attila Gimnáziumban, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetemen oktatott.
    A 2000 című folyóirat szerkesztője, a Palládium Alapítvány kurátora és fotográfusként is dolgozik.
    A művész kezdetben nonfiguratív alkotásokat készített, 1990-től csendéleteket és enteriőröket ábrázolt, 1998 óta fest képeket városrészletekről.
    Az elmúlt három évtizedben csaknem harminc önálló kiállítása volt. Bemutatták műveit a norvégiai Bergenben, valamint Stockholmban, Párizsban és Rómában is. Képei láthatóak voltak a budapesti Millenáris Parkban, a Kiscelli Múzeum templomterében, a Budapest Galériában és Pannonhalmán.
    Képei több közgyűjteményben megtalálhatóak, így például a Magyar Nemzeti Galériában, a debreceni Déry Múzeumban, a szentendrei Ferenczy Múzeumban, a pécsi Janus Pannonius Múzeumban és a kanadai Carleton University Art Galleryben.

forrás: mti