Városvariációk

Képző

Sűrűn beépített városban új minőséget hozni a környezet és a városi táj értékeinek megtartásával, alighanem ez a mai városépítészet egyik legnagyobb kihívása. Még a finneknél is, ahol pedig a tájjal való szimbiózis, a természet és az épített környezet harmonikus és egyenrangú viszonya sohasem volt kérdés. A kiállítás 24 különböző típusú és megoldású lakóházat mutat be - az egyik "lakóház" egy espoo-i temető, szintén a város szerves része, a házak között inkább hangulatos közparknak látszik. Mindegyik az utóbbi 4-5 évben készült, van köztük egész városrésznyi is, melyet a régi kikötő helyére, a tengerpartra telepítettek, van sorház, átalakított iparcsarnok, egykori szaunaházból kialakított családi ház. De bármilyen sűrűn lakott közegbe tervezték is őket, valamennyi képes reagálni a környezetére és igazodni a természet elemeihez.

 

A finnek számára a fenntarthatóság nem új gondolat, hanem folyamatosan eleven, a mindennapokat természetesen meghatározó axióma. Ezért tudnak a 30 éves betonpanelből is szerethető házat varázsolni azzal, hogy vöröstéglával burkolják a homlokzatát - és az is biztos, bár erről nem szól az épülethez fűzött rövid szöveg -, hogy korszerűsítették az energetikai rendszerét.

 
A régi házak megújításában is meglepő eszközökhöz nyúlnak, egy belvárosi udvari ház például a nappali mennyezetébe vágott felülvilágítókon kap rengeteg fényt a környező magas házak között, egy volt ipartelep helyére tervezett többszintes lakóháztömb élénk színeivel virít a százéves téglaházak között. A legújabb acél-üveg szerkezeteken persze mindenütt ott van a fa is, az üvegfalakon ömlik be az északon ritka kincsnek tartott fény, a terek nyitottsága egészen bámulatos. Vajon a finn építészet titka a természet inspirációjában rejlik, vagy a megrendelők nyitottságában? Akárhogyan is, lakóházaik vidám, nyitott, tájra néző terek, a szinte kötelező dísztelenség is derűt áraszt. Jól indulnak neki a finnek a városok most beköszöntő évszázadának.