Városvédő találkozó Jászberényben

Képző

1981-ben Szombathely kezdeményezte az első ilyen találkozót. Magyarországon már a XIX. század első felében kialakult a városszépítő mozgalom, 1808-ban Pest-Budán, 1820-ban Sopronban alakult egyesület, a századfordulóra szinte minden városban és nagyobb községben működött egy-egy bizottság, amelyik civil kontrollként, szakértők bevonásával felügyelte az új építkezéseket és óvta a meglévő értékeket.
 
1949-ben a civil egyesületi rendszer megszűnt, csak a 60-as évektől kezdtek ismét ? a városok vezetésével együttműködve ? dolgozni a városvédők. Az újrakezdésnél, 1981-ben 11 egyesület működött az országban, öt év múlva létrejött a hálózatot összefogó szövetség, majd a rendszerváltás után, a jogi háttér rendeződésével ugrásszerűen megnőtt a városvédők száma és befolyása. Ma az országos szövetség 250 tagszervezettel működik, melyek feladatköre egyre bővül: már nem csupán az épített vagy természeti környezet értékeit védik, hanem a helyi hagyományos kultúra feltámasztásán is munkálkodnak. 1991-ben a szövetség az Europa Nostra, Európa legnagyobb nemzetközi civil szervezetének is tagja lett, Hungaria Nostra néven. Kéthavonta jelenik meg saját folyóirata, évente más városban rendezi meg az országos találkozót, sok száz város- és faluvédő részvételével, és ezeken a találkozókon adja át a szövetség által alapított Podmaniczky-díjat azoknak, akik az előző évben kimagasló eredményt értek el ? hivatalos munkájuk mellett vagy azt messze túlteljesítve ? az értékvédelemben.
 

Jászberény és a Jászság többi városa alaposan fölkészült az idei találkozóra. A rendezvény színhelyén, az Andrássy Központban díszes jász öltözetben, gyöngyös főkötőben várták az ország minden részéről érkezőket. A háziasszony szerepét Hortiné dr. Bathó Edit etnográfus, a Jász Múzeum igazgatója vitte, a megnyitón Bolla János, a jászberényi városvédők elnöke, Ráday Mihály, az országos szövetség elnöke, a jászberényi és a szolnoki polgármesterek, főépítészek szólaltak meg.

 
A találkozó első napján előadások hangzottak el az épített örökség védelmének aktuális kérdéseiről, a közterek szerepéről egy város identitásában, a vidéki városok átalakulásáról, értékmentő és értékrongáló beavatkozásokról. A második napon szekcióüléseken beszélték meg a résztvevők a hagyományőrzés lehetőségeit a XXI. században, a természeti és épített környezet védelmének legújabb stratégiáit, és a legégetőbb kérdést: hogyan lehet ma bevonni a fiatalokat az örökség védelmébe. A szekciók ajánlásokat fogalmaztak meg, melyeknek központi eleme a védelmet ösztönző, a bontásokat korlátozó hatósági szabályozás kérdése volt. Az ajánlásokban hangsúlyos szerepet kapott a helyismeret, a helytörténet beépítése az iskolai tananyagba.
 

podmaniczky-dij2010_radaymihaly_devenyitamas_ford_crop.jpg
Dévényi Tamás és Ráday Mihály
A találkozó második estéjére megtelt az Andrássy Központ nagyterme; Ráday Mihály ekkor adta át az idei Podmaniczky-díjakat. A díjazottak között városvédők, főépítészek, civilek, szakmunkások és környezetvédők, sőt beruházók is voltak. Díjat kapott többek között Dévényi Tamás építész a hamarosan megnyíló Rác Fürdő műemléki komplexumának átalakításáért, Vékony Péter építész és Bor Ferenc művészettörténész a Hungária Fürdő hotelként megújult épületéért, sőt a szálloda tulajdonosa, Mazen Al Ramahiis. Távollétében kapott Podmaniczky-díjat Haszan Haszanov, Azerbajdzsán volt budapesti nagykövete az Eötvös utcai Podmanicky-palota mintaszerű helyreállításáért.
 
A harmadik napon a konferencia vendégei végigjárták a Jászság néhány települését, tájházakat, múzeumokat és civilek által létesített helytörténeti gyűjteményeket látogattak meg, polgármesterekkel beszélgettek a települések átalakulásáról, a pályázati lehetőségekről, a hagyományőrző kulturális stratégiákról. Bár a városvédő mozgalom az utóbbi években kezdett kifogyni az utánpótlásból, a találkozón jól kidolgozott stratégiák születtek arról, hogyan lehetne átadni a szellemi örökséget a fiataloknak; a végiglátogatott jász települések ? és minden idők legfiatalabb jászkapitánya, az idén megválasztott Dobos Gergely tevékenysége ? bebizonyította, hogy energikus városvédők dolgoznak, akik képesek a mai városi környezetben is éltetni a helyi hagyományokat.