Ennek témája nem csupán az épület százéves múltja. Az előadás-sorozat azokat a kérdéseket és kritikákat próbálja körüljárni, amelyek a biennále egésze és a magyar pavilon kiállításai kapcsán évről évre megfogalmazódnak a közönség és a szakma részéről.
A hazai szekcióban szó esik természetesen az épület múltjáról és jelenéről, az elmúlt másfél évtized nagy sikerű magyar kiállításainak hátteréről, fogadtatásáról, a nyolc éve működő pályázati rendszer sikereiről és kérdéses momentumairól, valamint a nemzeti reprezentáció lehetséges mai szerepeiről. A felkért nemzetközi kurátorokat, művészeti kritikusokat és szakírókat együttműködési lehetőségeikről és a nemzetközi kortárs megafesztiválok jövőjéről kérdezik.
A konferencia délelőtti szekciójának magyar előadói a 100 éves Magyar Pavilon épületének mai felhasználhatóságáról (Szentpéteri Márton), a magyar építészeti (Z. Halmágyi Judit) és képzőművészeti (P. Szűcs Julianna) szereplésekről szól, majd a pályázati rendszer tanulságaival foglalkozik (Boros Géza). A délelőtt záró blokkja a Velencei Biennále szerepét vizsgálja a globális kreatív ipar átalakulásával összefüggésben (Nemes Attila), és a nemzeti reprezentáció problematikáját járja körül (Hock Bea - Nagy Edina) a posztnemzetállami állapotban (György Péter).
A délutáni szekcióra meghívott nemzetközi és magyar (Jekatyerina Gyogoty moszkvai, Chus Martínez barcelonai és Timár Katalin budapesti) kurátorok angol nyelven prezentálnak a biennále mint kiállítási modell működéséről. Ezt követően Diana Baldon Bécsben élő olasz kurátor moderálásával beszélgetnek a nemzetközi biennálékról, a "biennalizációs" folyamatok körül kialakult kritikai nézetekről, illetve a biennále szerepéről a kiállító intézmények és a kurátori gyakorlat mai viszonylatában.
A konferencia délelőtti és délutáni szekcióban zajlik. A 13.00-kor kezdődő paneltől szinkrontolmács fordítja az előadásokat (magyar/angol). A délutáni szekció angol nyelven zajlik. A konferencián a részvétel ingyenes.
Részletes program
Délelőtti szekció
Megnyitja dr. Petrányi Zsolt, a Magyar Pavilon nemzeti biztosa
10:00 - 10:30
Szentpéteri Márton: Történeti kontextus és progresszió - Maróti Géza pavilonja tegnap és ma
10:30 - 11:00
P. Szűcs Julianna: Változó magyar kép a változó biennálén
11:00 - 11:30
Z. Halmágyi Judit
11:30 - 12:00
Boros Géza: Vonzások és választások A pályázati rendszer nyolc éve
12:00 - 13:00 Ebédszünet
13:00 - 13:30
Nemes Attila: A Velencei Biennále és a globális kreatív ipar
13:30 - 14:00
Hock Bea - Nagy Edina: Országok és határaik a Velencei Biennálé térképén: Ön itt áll
14:00 - 14:30
György Péter: A biennálé és a nemzeti művészet - a posztnemzetállami kultúra szemlélete
14:30 - 15:00 Kávészünet
Délutáni szekció
15:00 - 18:00
20 perces előadások és moderált beszélgetés
Szakács Eszter üdvözli a résztvevőket
Moderál és bevezetőt tart: Diana Baldon
Chus Martínez: Az égi terv - Biennálék, javaslatok, kutatás
Jekatyerina Gyogoty
Timár Katalin: Az értelmező közösség szemiotikai szolidaritása
Panel beszélgetés