Vigyázat, Műcsarnok! - érdemi diskurzus a konferencián

Képző

Gulyás Gábor 

(MTI) - Mint az intézményt február 1. óta vezető szakember hangsúlyozta, a pénteken és szombaton megtartott konferenciát több szempontból is sikeresnek tartja, mindenekelőtt azért, mert ezúttal olyan, a politikai paletta más-más részéhez tartozó, egyaránt jelentős előadók, akik régóta nem szerepeltek közös szakmai rendezvényen, érdemi diskurzust tudtak folytatni egymással.
    

"Sikeres volt a konferencia abból a szempontból is, hogy kiderült: melyek azok a kérdések, amelyekben - a jelenlegi helyzet megítélését illetően - konszenzus van, mire lehet építkezni. Az is kiderült, hol húzódik olyan szemléletbeli törésvonal, amely a közeljövőben nyilvánvalóan nem tüntethető el" - összegzett a Műcsarnok igazgatója. Gulyás Gábor szerint a lényegi eltérés egyébként - kissé leegyszerűsítő módon - a Műcsarnok elmúlt és most kezdődő ciklusának különbségét is jól szemlélteti: "Az előző időszak meghatározó szemlélete, amely mellett a konferencián is többen érveltek, egyfajta hálózat (network) kiépítése és gondozása mentén a nemzetközi brandek hazai reprezentációját tartja legfontosabbnak. Szerintem a magyar művészet szempontjából ez kifejezetten hátrányos és elméleti szempontból is problematikus szemléletmód, amely hatalmi erőterek kialakítását célozza" - fogalmazott.
    
Mint az igazgató hozzátette, ezzel a nézőponttal szemben ő szigorúan esztétikai alapú közelítésmódot képvisel, akár a "hálózatépítők" hatalompolitikai érdekeltségű fellépésével szemben is, ha a magyar művészet érdeke úgy kívánja.
    
Szőcs Géza kulturális ügyekért felelős államtitkár megnyitóbeszédében elmondta, hogy kiemelten fontosnak tartja és támogatja a Műcsarnok új programjait, kivált a Budapest Biennálé 2014-es megrendezését, amelyet stratégiai jelentőségűnek ítél - emlékeztetett kortárs kiállítóhely vezetője.
    
Gulyás Gábor ígérete szerint várhatóan június elejéig elkészül az a részletes - számszaki részeket is tartalmazó - szakmai tervezet, amelyet eljuttatnak a minisztériumnak. "Azt szeretnénk, ha ez alapján a kormány nem csupán az első biennálé megrendezését támogatná, hanem hosszabb távú kötelezettséget vállalna a projekt mellett" - fogalmazott az igazgató, aki a konferencián elhangzott plenáris előadása szövegét rövidesen az interneten elérhetővé teszi.
    
A konferencián három témát vitattak meg különböző nézőpontokból a meghívott szakemberek. Pénteken György Péter, L. Simon László, Keserü Katalin, Fabényi Júlia, Hörcher Ferenc és Készman József a magyarországi képzőművészeti intézményekről beszélgetnek. Másnap Bojár Iván András, Timár Katalin, Sturcz János, Petrányi Zsolt, Rényi András és Páldi Lívia azt vizsgálták, milyennek látszik ma a nemzetközi szcéna Budapestről nézve, majd Hajdu István, P. Szabó Ernő, Rieder Gábor, Süvecz Emese, Szanyi Ágnes, Berszán Zsolt és Gulyás Gábor a műkritika és az esztétikai reflexió témáját járta körül.