A világ két legnagyobb reneszánsz rajzgyűjteménye találkozik

Képző


sandrobotticelli_azoszallegoriaja_1480-5_by_britishmuseum.jpg
 Sandro Botticelli: Az ősz allegóriája, 1480-'85

(MTI) - A British Museum és a firenzei Uffizi képtár együttműködéséből megszületett tárlat a reneszánsz legnagyobbjainak közel 100 rajzát vonultatja fel. A kritikusok által már most az egekig magasztalt kiállítást július 25-ig nézheti meg a nagyközönség Londonban, a képeket utána Firenzében állítják ki. 

   
A látogatók nem csak a reneszánsz alkotások elkészítésének fortélyaiba pillanthatnak bele. Azt is végigkövethetik, hogy a kezdetben csupán a festmények és freskók vázlatainak elkészítésére és a művész gondolatainak lejegyzésére használt rajzok, miként nőtték ki magukat önálló alkotássá a XV. század folyamán, különösen az Észak-Európából kiinduló nyomatkészítés elterjedésének idején. A részletesen kidolgozott alakokat, végtagokat és textileket ábrázoló rajzok mellett a kiállításon helyet kaptak Leonardo da Vinci nyers vázlatai is, amelyeket tintával és tollal vetett papírra a művész miközben legújabb alkotásán dolgozott.
   
"Érezni lehet azt az izgalmat, ahogy a tollak próbáltak iramot tartani a művész fejében megszülető gondolatok áradataival" - mondta Neil MacGregor, a British Museum igazgatója. A kiállításból az is kiderül, hogy a pergamennél jóval olcsóbb papír feltalálásának milyen fontos szerepe volt a rajzolás elterjedésében.